Prawidłowe podanie PDF Drukuj Email
Wpisał: Jerzy Grycan   
29.10.2011.

Czy właściwie demonstrujemy prawidłowy serw na zajęciach nauki serwów? Czy wszystkie szkolone przez nas dzieci prawidłowo serwują na treningach i zawodach?

Kilka lat temu oglądałem mecz decydujący o awansie na Igrzyska Olimpijskie 2004. Filimon (Rumunia) grał z J.Perssonem (Szwecja). W decydującym secie Filimon miał pierwszą piłkę meczową i sędzia odebrał mu punkt za ‘nieprawidłowy serw’, chwilę potem miał kolejną piłkę meczową i sędzia odebrał mu kolejny punkt. Niestety Filimon nie wytrzymał dalszej końcówki i... Persson awansował na Igrzyska 2004.
 
Nieprawidłowy serw jest niestety częstym problemem zawodników na różnym poziomie zaawansowania. Wizytując parę dni temu jedną z naszych szkółek (w ramach programu FUNdamenty) zauważyłem, że niektóre szkolone przez nas dzieci nie zawsze serwują prawidłowo. Przepis dotyczący
  • UTRZYMANIA PIŁECZKI NA POWIERZCHNI OTWARTEJ DŁONI (z odwiedzionym kciukiem),
  • KONIECZNO?CI PODRZUCENIA PIŁECZKI 16CM PIONOWO W GÓRę,
  • z pozycji powyżej powierzchni stołu,
  • za linią końcową stołu i
  • między przedłużeniem linii bocznych itp.
obowiązuje!
Sprawdzajmy czy właściwie demonstrujemy prawidłowy serw na zajęciach nauki serwów oraz czy wszystkie szkolone przez nas dzieci prawidłowo serwują na treningach i zawodach 
 
Przesyłam Wam kilka linków przydatnych do naszego szkolenia. Poniżej są linki do aktualnych przepisów dotyczących podania w tenisie stołowym. Tak mówi oficjalny przepis w języku angielskim:
 
Zobaczmy jak brzmi w języku polskim (w tłumaczeniu Pana Władysława Chrabąszcza):
 
Poniżej jest dodatkowy ciekawy link do demonstracji prawidłowego podania, który możemy przekazać wszystkim szkolonym przez nas dzieciom:
 
Życzę wszystkim prawidłowego serwowania.
 
Pozdrawiam serdecznie
 
Jerzy Grycan

Dodaj do Ulubionych (681) | Zacytuj ten artykuł na twojej stronie | Odsłon: 6019

Komentarz (5)
Komentarz RSS
1. 30-10-2011 16:17
 
serwis
Ostatnio spotkałem się z taką formą rozpoczynania serwisu, wyprowadzenie ręki trzymającej piłkę mocno na stolę, tak, że aż brzuch dotykał krawędzi stołu ale podrzut za stołem poprzez cofnięcie się zawodnika do tyłu. Zastanawiam się, czy to jest legalne.
Gość
 
2. 01-01-2012 21:41
 
serwis
Przemek, według mnie należy nauczać serwowania prawidłowo. Zawodnik powinien wręcz teatralnie pokazać przeciwnikowi i sędziemu, że rozpoczyna podanie, czyli trzyma otwartą dłoń i piłeczkę we właściwej pozycji. Zawodnicy rozwijają różne rytualne zachowania przed podaniem, może to być tak jak opisałeś. Takie zachowanie może być ignorowane przez prawie wszystkich sędziów, ale może znale?ć się sędzia, który zinterpretuje położenie ręki nad stołem jako początek serwu i odbierze mu punkt. Niestety może się to zdarzyć na przykład przy piłce meczowej, w szczególnie ważnym pojedynku. Trudno wtedy z sędzią dyskutować. Proponuję wybrać bardziej bezpieczne zachowanie rytualne i serwować prawidłowo
Gość
 
3. 26-06-2015 18:46
 
serwis
Warto zwrócić uwagę że w przepisach jest ujęte opadanie piłki po podrzucie, tak więc nie wolno jej odbijać w momencie gdy osiągnie najwyższą wysokość lecz gdy zacznie opadac.
Gość
 
Krzysztof
4. 14-07-2016 21:37
 
serwis
mam pytanie-czy przy serwisie pileczka musi odbic sie 2 razy- raz na mojej stronie i raz na przeciwnika?czy przeciwnik moze juz atakowac tylko po odbiciu od mojej strony stolu?dla mnie to niepojete ale wdalem sie w dyskusje ze "znawca wszystkiego"i chce miec pewnosc na 100%
Gość
 
5. 14-07-2016 22:21
 
serwis
Przy prawidłowym podaniu piłka musi się odbić od połowy serwującego oraz od połowy odbierającego. Jeśli odbierający podanie odbiję piłkę przed odbiciem się jej na jego połowie - traci punkt.
Gość
 
Jerzy Grycan

Napisz Komentarz
  • Proszę utrzymaj temat wiadomości związany z przedmiotem artykułu.
  • Osobiste słowne ataki będą usunięte.
  • Proszę nie używaj komentarzy, by zatkać twoją witrynę. Taki materiał będzie usunięty.
  • Upewnij się zanim klikniesz przycisk 'Wyślij', czy widzisz poprawny kod zabezpieczń chroniący naszą witrynę przed spamem. Jeśli nie, kliknij *Odśwież Stronę* w twojrej przeglądarce.
  • Jeśli nie możesz przesłąćzawartości prawdopodobnie wpisano zły kod bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail
WWW
Tytuł:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod:* Code
Powiadom mnie o komenatrzach

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved