Wywiad z Mariuszem Curem
29.03.2013.
Zapraszamy do wywiadu Gazety Wieliszewskiej z Mariuszem Curem...

"Trzy lata temu w Szkole Podstawowej w Janówku Pierwszym dzieci rozpoczęły treningi w tenisa stołowego. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji , Gminy , rodziców , sponsorów a przede wszystkim trenera, jesienią 2012 udało się zarejestrować Uczniowski Klub Sportowy „Darex” Janówek. Przybliżamy Państwu sylwetkę trenera – Mariusza Cura

.

.

 1. Proszę opowiedzieć, jakie były początki Pańskiej działalności w tej dziedzinie sportu? Czy ma Pan jakieś osobiste doświadczenia, osiągnięcia w tenisie stołowym?

- myślę że początki biorą się z fascynacji , jako dziecko ośmioletnie rodzice zapisali mnie do szkółki tenisa w Parczewie w szkole podstawowej przyszło około 80 dzieci na siedmiuset uczniów. Trenowałem technikę przez wiele lat pamiętam że jedno uderzenie uczyłem się i doskonaliłem 7 miesięcy w pó?niejszym czasie było to moje bardzo  punktujące uderzenie . Miałem dobrych szkoleniowców jako zawodnik i trener. Lata osiemdziesiąte grałem w szkołach i klubach miejscowych zdobywając indywidualnie wicemistrzostwo województwa . Trzydziestoletnie doświadczenie przełożyłem na pracę trenerską doskonaląc ciągle własny warsztat szkoleniowca. Zawodu trenera uczę się od trenera J. Grycana współpracuję z trenerami  z całego kraju chyba w jedynym systemie szkolenia dzieci w Europie.

 1. Czy w Janówku dostrzega Pan talenty? Kto przychodzi na zajęcia? Czy jest to grupa mieszana, czy zdarza się, że na zajęcia przychodzą dorośli?

- uważam iż talent nie istnieje wole bardziej predyspozycję do sportu, w dobie postępu technologicznego trudno w jakiejkolwiek dyscyplinie  jest znale?ć chętne dzieci do poświęceń . Szukanie talentów zajmuje za dużo czasu stworzenie warunków do rozwoju dzieci w sporcie jest ważniejsze , takie działania należy wspólnymi siłami poczynić aby integralnie podejść do każdego zawodnika. Należy angażować rodziców , dyrektorów szkół , szukać sponsorów i szkolić na najwyższym poziomie ucząc się od najlepszych . Sekcja jest koedukacyjna a odpowiednio dobrana jednostka treningowa nie powoduje przemęczeń . Treningi prowadzę w dwóch grupach początkująca i zaawanasowana , logistycznie nie mam możliwości prowadzenia zajęć dla dorosłych, ale widziałem że w OSP Janówek jest stół i tam rekreacyjnie odbijają dorośli. Klub prowadzi również zajęcia fitness dla dorosłych.

 1. Czy organizacyjnie łatwo było stworzyć taki klub? Kto pomógł, przyczynił się wsparł powstanie Klubu?

- w małych środowiskach jest ciężko, trzeba mieć motywacje pokazać ludziom iż warto w dzieci inwestować . Klub działa w formie stowarzyszenia więc odsyłam zainteresowanych do ustaw i należy przejść całą procedurę rejestrowania klubu. Jak wspomniałem wcześniej tworząc grupę ludzi myślących tak samo można dokonać rewolucji . Bardzo dużo pomogła nam Pani Dyrektor M. Górzyńska , Pan M. Fabisiak, Wójt Pan P. Kownacki oczywiście również rodzice. Współpraca między w/w układa się dobrze i oby tak dalej.

 1. Czy macie Państwo na swoim koncie sukcesy? Jeśli tak to proszę opowiedzieć jakie?

- tenis stołowy jest bardzo technicznym sportem etap szkolenia podstawowego to dwa lata ukierunkowania na własny styl gry to kolejne trzy , dwa lata doskonalenia aż do etapu mistrzowskiego w którym dopieszcza się całość łącznie ze sferą mentalną . Każdy drobny krok w tenisie to sukces , kolejna opanowana technika, nowa taktyka, zawody wewnętrzne jako pierwsze starty w grze na punkty, starty kontrolne w zawodach z rówieśnikami , osiąganie wyznaczonych celów krok po kroku . Wynik to sztuka podróżowania a nie miejsce. Dzieci z mojej sekcji dotarły do finałów Szkolnych Igrzysk SZS w kategorii dziewcząt szkół podstawowych przechodząc wszystkie etapy. Dwie moje wychowanki z naszej gminy reprezentują obecnie jeden z warszawskich klubów , grają w II lidze MZTS , stanowią czołówkę województwa mazowieckiego.

 1. Jaki program zajęć Pan przyjął? Czy szkolenie oparte jest na sprawdzonym modelu, czy dostosowywane jest indywidualnie do potrzeb zawodnika wynikający z Pańskich obserwacji.

- cała sekcja jest objęta programem szkolenia autorstwa trenera J. Grycana „FUNdamenty od marzenia do mistrzostwa” etap który należy przejść to okres ośmiu lat trenerzy z takich szkółek jak nasza spotykają się na weekendowych warsztatach w całym kraju , kiedyś tez takie zajęcia odbyły się w Janówku , i krok po kroku wdrażają program na treningach. Jest to system jedyny w Europie jakim szkolimy najmłodszych . System oparty jest na chińskim modelu nauczania techniki ale o tym mówiłem na otwarciu klubu i objaśniałem modelową jednostkę treningowa oraz na rozwoju poprzez spiral dynamics Kena Wielbera. Każdy zawodnik , dziecko jest indywidualnością i tak też jest traktowane . Przypuszczam iż w najbliższym czasie takie szkolenie będzie patronował okręg wojewódzki a nawet PZTS

.

 1. Od jakiego wieku można zacząć grać w tenisa stołowego?

- im wcześniej tym lepiej prowadzę dzieci które ćwiczą od piątego roku życia, a zwłaszcza że skrócono okres szkolnictwa podstawowego i w sporcie jest coraz mniej gimnazjalistów. Początki to nauka koordynacji ruchowej , sporo ogólnorozwojówki zabawa z piłeczka i rakietką. Pamiętam że kiedyś uczyłem chodzić pół roku dziewczynkę aby mogła zacząć regularny trening bo miał dysfunkcje kręgosłupa a dziś przywozi medale z zawodów to cieszy że mogłem jej pomóc.

 1. Jakie cechy predysponują do uprawiania tego sportu?

- myślę że pytanie jest o selekcję lub testy jakie można na początku wprowadzić i wyłuskiwać „talenty” . Prze dwa lata przewinęło się około 50 % uczniów z Janówka przez moją szkółkę prowadzoną jako sekcja teraz klub . Kiedyś trener T. Redzimski na zadane pytanie- kogo przyjąć do szkółki tenisa , jakie dzieci ? Odp: wszystkich a selekcja będzie naturalna do dziś tak robię i dziękuję ci Tomku za te słowa. Oczywiście są tez testy sprawnościowe dla zawodników , zwinności , gibkości , siły nóg. Należy rozwijać sprawność fizyczną na każdym etapie szkolenia.

 1. Jakie są Pańskie zainteresowania?

- mam marzenia . Interesuje się rozwojem dzieci, integralnym rozwojem . Chciałbym być bardzo dobrym szkoleniowcem i na tym się skupiam, studiuję różne style gry np. nauczyłem się grać uchwytem azjatyckim, studiuję i uczę się od mistrzów świata w ping-ponga  trwam w tym co robię i doskonalę to.

 1. Co podoba się Panu w naszej Gminie, czy jest co wg Pana powinno się zmienić?

- gmina się bardzo szybko zmienia to ważne aby mieszkańcy to doceniali jest wiele inicjatyw które są zawsze wysłuchane, powoli zmienia się mentalność społeczeństwa i należy to brać z sukces władz. Podoba mi się w gminie otwartość władz .Angażowanie się referatów w rozwój społeczeństwa. Jest to bardzo , bardzo ciężka rzecz zwłaszcza w dobie mniej lub bardziej odczuwalnego kryzysu gospodarczego kraju . Zmiany, nie mi tu decydować , skupiam się na tym co robię myślę że w ferworze pracy , gonitwy potrzeba analizy zatrzymania się odrobina refleksji przyda się nam wszystkim.

 1. Jakie są dalsze plany, w jakim kierunku zmierza klub?

- klub zamierza przystąpić do udziału w rozgrywkach okręgowych, wykupić licencje dla dzieci aby mogły poszerzać swoje cv sportowca. Mamy cel aby w Polsce funkcjonowało 1000 szkółek takich jak ta w Janówku . Planujemy wprowadzić warsztaty dla zawodników raz w miesiącu.

Dziękuje za rozmowę

Rozmawiała – Magda Pietrzak"


Dodaj do Ulubionych (528) | Zacytuj ten artykuł na twojej stronie | Odsłon: 2461

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł
Komentarz RSS

Napisz Komentarz
 • Proszę utrzymaj temat wiadomości związany z przedmiotem artykułu.
 • Osobiste słowne ataki będą usunięte.
 • Proszę nie używaj komentarzy, by zatkać twoją witrynę. Taki materiał będzie usunięty.
 • Upewnij się zanim klikniesz przycisk 'Wyślij', czy widzisz poprawny kod zabezpieczń chroniący naszą witrynę przed spamem. Jeśli nie, kliknij *Odśwież Stronę* w twojrej przeglądarce.
 • Jeśli nie możesz przesłąćzawartości prawdopodobnie wpisano zły kod bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail
WWW
Tytuł:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod:* Code
Powiadom mnie o komenatrzach

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved