Refleksje Huberta Spychały po akcji Lato 2017
05.09.2017.
Refleksje Huberta Spychały po akcji Lato 2017
.


Rozmawiałem z wieloma osobami o obozach ITS i praktycznie każdy odpowiadał tak samo: „To jest najlepszy obóz tenisa stołowego w Polsce”. Małe grupy treningowe, wykwalifikowani i kompetentni trenerzy myślący na temat techniki w ten sam sposób, świetne warunki treningowe (sala dostępna także wieczorem). O naszych obozach można by powiedzieć jak Erik Lindh o Chinach: „To prawdziwy raj! Można tu trenować, jeść i spać”. Nie trzeba martwić się o nic więcej, jest wszystko co potrzebne żeby się rozwijać, żeby zrobić postęp. Jurek Grycan wraz z trenerami z FUNdamentów ustawił poprzeczkę bardzo wysoko jeśli chodzi o szkolenie w tenisie stołowym.

Ktoś z uczestników akcji letniej powiedział: „ Inni też robią obozy ale tylko tutaj trenerzy uczą grać w tenisa stołowego.” Nie będę się powtarzał i pisał na temat tego ile korzyści płynie z udziału w programie i akcjach letnich. Podzielę się tylko moją refleksją ogólnie o tenisie stołowym. Nie ma wątpliwości, że Chiny stały się imperium tenisa stołowego. Zdania typu: „jesteśmy 20 lat za Chińczykami” wcale nie są przesadzone.

Gdy patrzę na moją codzienną pracę i na to jak funkcjonują np. kadry wojewódzkie, czy też kadra Polski, to Chiny stają się tak odległym celem prawie, że nieosiągalnym. Jedyną szansą na nawiązanie jakiejkolwiek walki jest stworzenie systemu, który tę różnicę 20 lat zmniejszy. Jednak to nie wystarczy, bo nasza kultura jest zupełnie inna. U nas nikogo się nie zmusi do intensywnej pracy, do poświęcenia, do trenowania 6 godzin dziennie, a tylko w ten sposób można myśleć o rywalizowaniu z „imperium tenisa stołowego”. Czy to znaczy, że mamy stać i płakać? Nie! Można przecież zrobić tak wiele pod warunkiem zebrania garstki myślących podobnie osób.

poniżej Międzyzdroje 2015

FUNdamenty są takim miejscem, gdzie ludzie myślą podobnie, nie „identycznie” i starają się robić to co mogą najlepiej jak potrafią. Nie jest sztuką zrobić coś byle jak, żeby było, albo grać w tenisa stołowego byle jak i coś tam wygrywać. Sztuką jest robić rzeczy dobrze. Jak ktoś nie umie – zapraszam do nauki 😊. Uczmy grać dobrze w tenisa stołowego!

               Hubert Spychała

Zamek w Nidzicy  (obóz w Limanowej 2017)

 

ach ci Chińczycy...proch też oni wynaleźli Smile

Joanna Spychała z podopiecznymi -Międzyzdroje 2015

Poznańskie Zoo - uczestnicy obozu na pomoście nad wybiegiem dla słoni- Luboń 2017

 

zdjęcia: Lucyna Dąbrowska

 


Dodaj do Ulubionych (127) | Zacytuj ten artykuł na twojej stronie | Odsłon: 850

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł
Komentarz RSS

Napisz Komentarz
  • Proszę utrzymaj temat wiadomości związany z przedmiotem artykułu.
  • Osobiste słowne ataki będą usunięte.
  • Proszę nie używaj komentarzy, by zatkać twoją witrynę. Taki materiał będzie usunięty.
  • Upewnij się zanim klikniesz przycisk 'Wyślij', czy widzisz poprawny kod zabezpieczń chroniący naszą witrynę przed spamem. Jeśli nie, kliknij *Odśwież Stronę* w twojrej przeglądarce.
  • Jeśli nie możesz przesłąćzawartości prawdopodobnie wpisano zły kod bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail
WWW
Tytuł:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod:* Code
Powiadom mnie o komenatrzach

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved