O chińskim tenisie stołowym (1) PDF Drukuj Email
Wpisał: Jerzy Grycan   
09.09.2008.

Integralna wizja. Integralna koncepcja rozwoju w tenisie stołowym prezentuje całe spektrum możliwości rozwoju zawodnika, trenera czy lidera organizacji. Wskazuje na różnorodność aspektów rozwoju poziomego (ciała, umysłu, organizacji, kultury) czy pionowego (od egocentryzmu, poprzez etnocentryzm, światocentryzm, aż do wyższych poziomów ze świadomością ‘Jednego Smaku’ włącznie)... Chiński tenis stołowy, ze swoim doświadczeniem wyszkolenia ponad 100 mistrzów świata i olimpijskich, powinien mieć szczególne miejsce przy rozwijaniu integralnej wizji szkolenia w tenisie stolowym...

Rozwój osobisty. Rozwój organizacji związanych ze szkoleniem sportowym jest związany z osobistym rozwojem ludzi. Na przykład funkcjonując na poziomie świadomości ‘jaskiniowca’, będę mógł stworzyć jedynie organizacje na poziomie ‘jaskiniowym’, nawet jeśli mam do dyspozycji komputer lub inne, stworzone przez innych, nowoczesne narzędzia. Wykorzystam wtedy komputer jedynie dla swoich 'jaskiniowych' celów... Rozwój tenisa stołowego w kraju czy w klubie jest związany z naszym osobistym rozwojem. Nasz rozwój osobisty wyznacza poziom organizacji na jaki stworzyć nas stać. Rozwój osobisty wymaga między innymi stałej gotowości do uczenia się. Uczenie się od aktualnie najlepszych wydaje się być szczególnie mądrym rozwiązaniem każdego myślącego człowieka...

Pekin 2008. Pekin 2008 to nasza kolejna lekcja i okazja!  Ostatnio miałem szczęście przez ponad miesiąc współpracować z czołowymi chińskimi trenerami, przeprowadzić z nimi wiele rozmów, oglądać mecze z Igrzysk, słychać komentarzy dziennikarzy, ekspertów i zawodników w CCTV, czytać artykuły w prasie internetowej ... Te i inne swoje doświadczenia pragnę wykorzystać do podzielenia się kilkoma osobistymi przemyśleniami na temat naszego tenisa stołowego i sportu. Zapraszam Cię do wspólnej refleksji jak budować 'nieco bardziej integralny tenis stołowy' w zakresie swoich możliwości?

Problematyka. Zastanówmy się... Jakie są wymagania współczesnego tenisa stołowego? Jaki jest chiński system szkolenia? Co wnoszą Chińczycy do światowego systemu szkolenia? Czego możemy uczyć się od Chińczyków? A co robimy lepiej? Lub co jest robione lepiej gdzieś indziej? Jakie są najnowsze doświadczenia po Pekinie 2008? Co wynika z występu polskiej i europejskiej reprezentacji? Gdzie jest tenis stołowy po Pekinie 2008? Co z tego doświadczenia mogę wdrożyć w swoim treningu, szkoleniu i zarządzaniu dla ich udoskonalenia?

Chińska dominacja. Igrzyska w Pekinie wykazały zwiększenie się różnicy między chińskim tenisem stołowym, a resztą świata. Przy okazji artykułu o warsztacie integralnego rozwoju w Starbieninie pozwoliłem sobie na kilka ogólnych uwag na temat tenisa stołowego w Chinach i paru ogólnych uwarunkowaniach tej dominacji: „Tenis stołowy jest tutaj wszędzie, to narodowy sport Chińczyków, jest w polityce, mediach, szkołach, nauce, miejskim transporcie i reklamach... Tenis stołowy to najdoskonalej rozwinięty sport, od lat pełen różnych systemowych rozwiązań w ramach 'niebieskiej' organizacji społecznej. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczęli stosować 'pingpongową technologię' do innych sportów (Ministerstwo Sportu w Chinach od lat jest rządzone przez strategów tenisa stołowego) to deklasują wszystkich w przybliżeniu we wszystkim... Takiej dominacji jednego kraju prawdopodobnie nie zna historia sportu. Aż takiej dominacji w tenisie stołowym jeszcze nigdy nie było...”.

17.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998. Z reprezentacja Australii. Trzeci od lewej Minister Sportu Chin - pan Xu Yinsheng

Systemowy trening. Zawsze kiedy rozmawiasz na temat treningu w Chinach lub kiedy stajesz z trenerem na zbiórce, gdy omawia zadania do wykonania, to wypływa temat ‘systemowego’ treningu – uwzględniającego wszystkie ważne elementy treningu poukładane w odpowiednich proporcjach. Dochodzimy wtedy do wniosku (tak jak na przykład moja rozmówczyni z JiNan, czołowa od wielu lat zawodniczka Bundesligi), że ‘w Niemczech nie ma systemowego treningu, dlatego tu przyjeżdzamy z synem, który gra w reprezentacji Niemiec, aby mieć pełny trening’. To samo dotyczy oczywiście całej Europy, i jej 'niesystemowego' (?), 'nieracjonalnego'(?) treningu. A gdyby tak sobie zadać pytanie: ‘na czym polega systemowy trening w tenisie stołowym'?...


Dodaj do Ulubionych (696) | Zacytuj ten artykuł na twojej stronie | Odsłon: 5828

Komentarz (3)
Komentarz RSS
1. 12-09-2008 07:58
 
Na poczatek zacytuje Georga Wilhelma Friedricha Hegla : 
Wg Hegla systemowość (system) oznacza wewnętrzną kompletność, tj. pełnię, jedność, całość logicznie wykończoną, gdzie początek pokrywa się z końcem. 
 
Niestety nie bylem z wami w Chinach :( i nie wiem do konca co oznacza dla Chińczyków trening systemowy. Bardzo przydała by sie konkretna relacja z dnia pobytu ze szczególnym uwzględnieniem jednoski treningowej - np.: omowienie treningu 5 min. i co bylo trescia, rozgrzewka 15 jak wyglądała dokładny opis ćwiczeń itd... itd.. do wyjścia z sali. Jesli ktoś pokusiłby się o taką suchą relacje napewno bylo by to dla nas wszystkich bardzo wartościowe. I ważne pytanie: czy stosują trening mentalny a jesli tak to jaki? 
 
Ja caly czas bede nawiazywal do szkolenia wstępnego bo uwazam, ze tu leży klucz do mozliwosci nawiazania rywalizacji z Chinczykami. Glowna roznica to ilosc poswiecanego czasu na trening. Chiny to kraj (nie oszukujmy się) totalitarny. Tam jest rozkaz by dziecko trenowalo 6 godzin i dziecko trenuje 6 godzin. W cywilizacji zachodu jest to nierealne - i bardzo dobrze:). Pytanie stawia sie samo:  
1. Jak mamy konkurowac w sporcie technicznym z kims kto ma 1000 godzin doskonalenia techniki na każde 100 godzin w Europie? 
 
2. Jak mamy konkurowac w sporcie technicznym z narodem, który na 1000 dobrze grających zawodników wybiera sobie 50 do dalszego szkolenia. Pózniej z tych 50 wybiera sobie juz praktycznie początkujących mistrzów i obrabia dalej. 
A na zachodzie? Bez porównania. Przeciez wiadomo, ze predyspozycje genetyczne sa bardzo wazne jeśli chodzi o cechy motoryczne (nadrobienie ich przez trening jest niemożliwe) 
 
Wracając do systemowości. Tranig systemowy to nic innego jak "trening integralny" uwzględniający AQAL. 
Chiński trening zapewne jest niepełny poniewaz brakuje mu cwiartki - Trening umysłu.  
 
NALEZY WIEC PRZEPRPWADZAC TRENINGI SYTEMOWE WG CHINCZYKOW ALE Z UZUPELNIENIEM, DOPELNIENIEM I ZAMKNIECIEM PRZEZ TRENING MENTALNY. 
 
Mozemy tez czekac az urodzi sie niespotykany talent np w Polsce czy Luxemburgu, wychwycic go (co nie jest proste przy malej popularnosci sportu w mediach) i czekac az pobije wszystkich Chinczyków (a jesli bedzie obureczny to moze i w debla?:) 
 
Podsumowując 
Poznajmy i udoskonalajmy trening Chinski, rozszerzmy to o aspekt mentalny. 
Zacznijmy od poznania systemowosci treningu wedlug Chinczyków. Czekam na relacje uczestnikow wyjazdu z niecierpliwoscia. 
 
Pozdrawiam wszystkich
Gość
 
2. 12-09-2008 08:13
 
I jeszcze jedno. 
Wprowadzilem u swoich dzieci zabawe w pol minutki na koniec zajec, ktora pokazal nam Jurek na kursie w czerwcu. Rewelacja! 
Dzici 7letnie potrafia sie uspokoic i rozluznic (nawet te wiercipiety).  
Taka mala rzecz a daje niesamowity efekt i przygotowuje dzieciaki do bardzej skomplikowanych form treningu mentalnego w przyszlosci. 
Bo wszystkie elementy terningu sytemowego czy integralnego powinnismy stosowac od pierwszego dnia dziecka na sali. 
 
No to juz sie zamykam i pozdrawiam
Gość
 
3. 13-09-2008 05:37
 
"Systemowy", a systemowy (integralny)
To co Chińczycy nazywają 'systemowym treningiem' odpowiada według terminologii Spiral Dynamics Integral (czy przyjętej w modelu AQAL przez Wilbera) poziomowi 'pomarańczowemu', modernistycznemu... z wszystkimi przewagami i ograniczeniami strategicznie funkcjonujących organizacji. Jednocześnie 'system treningu' w Chinach jest zatopiony w 'niebieskim' (fundamentalistycznym, militarystycznym) systemie społecznym. Tam nie ma jeszcze 'zielonej' wrażliwości, 'przesadnego' respektowania praw człowieka tak jak to jest już mocno rozwinięte w najwyżej rozwiniętych krajach zachodnich. I tak jak Andrzej świetnie zauważyłeś, 'zielony' trening mentalny (i rozwój wrażliwości, wglądu w siebie, respektowanie uczuć, potrzeb ciała itp.) jest tu jeszcze daleką perspektywą... I tu na Zachodzie mamy czasem jeszcze pewną przewagę... Chiński 'system szkolenia' nie ma nic wspólnego z tym co w terminologii spiral dynamics czy AQAL nazywane jest poziomem systemowym, związanym z 'dojrzałą osobowością', i 'organizacjami uczącymi się wg Senge'a... Poziom systemowy (żółty, nastawiony na proces, pierwszy poziom 'integralny') na razie w krajach najwyżej rozwiniętych jest śladowym meme'm... a w pingpongu (i sporcie w ogóle) narazie nam tak łatwo 'nie grozi'... W naszym środowisku dominują meme'y 'czerwony' i 'niebieski'... K.Wilber przewiduje powszechność firm na tym poziomie za jakieś 100 lat... Obiecujące jest to, co wiemy już z badan, że ten poziom oznacza co najmniej 10 razy większą skuteczność... niż to co jesteśmy uzyskać na poziomach niższych, jak przy aktualnym chińskim 'systemie' szkolenia... oczywiście kluczowym pytaniem jest 'jakie są warunki naszego rozwoju, naszej transformacji' od 'czerwonego' do co najmniej 'żółtego' czy 'turkusowego'... przyjrzyjmy się na razie 'pomarańczowemu' wyzwaniu... 'jak wejść w świat faktów i strategii'...
Gość
 

Napisz Komentarz
  • Proszę utrzymaj temat wiadomości związany z przedmiotem artykułu.
  • Osobiste słowne ataki będą usunięte.
  • Proszę nie używaj komentarzy, by zatkać twoją witrynę. Taki materiał będzie usunięty.
  • Upewnij się zanim klikniesz przycisk 'Wyślij', czy widzisz poprawny kod zabezpieczń chroniący naszą witrynę przed spamem. Jeśli nie, kliknij *Odśwież Stronę* w twojrej przeglądarce.
  • Jeśli nie możesz przesłąćzawartości prawdopodobnie wpisano zły kod bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail
WWW
Tytuł:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod:* Code
Powiadom mnie o komenatrzach

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved