Ponad 90 osób wzięło udział w cyklu szkoleń FUNdamenty1 pod patronatem PZTS-u, przygotowujących do uzyskania kwalifikacji trener tenisa stołowego poziom 1- PRK4. Szkolenia online trwały od marca do listopada 2023. W czasie wakacji 60 trenerów wzięło również udział w trzech szkoleniach stacjonarnych w Gdańsku.

W podsumowaniu uczestnicy napisali:

„Przez ten czas wiele się zmieniło, zyskałem dużo większą świadomość odnoście szkolenia. Zyskałem dużo wiedzy o taktyce i sposobie nauczania. Dzieciaki, które trenuję, przez ten czas wykonały bardzo dobrą pracę i poczyniły postępy. Czekam na szkolenie stacjonarne z dużą niecierpliwością”.

„Całość dla mnie bardzo pożyteczna. Wśród wysokich fal zobaczyłem wierzchołek góry lodowej, która cierpliwie i powoli się topi, i taka jest też nauka tenisa stołowego. Należy być cierpliwym. Dziękuję.”

„Szkolenie on- line zaczęłam od września, po szkoleniu lipcowym w Gdańsku. Biorę ze sobą dużo wiedzy, dużo motywacji, ale również to, że jestem bardziej świadomą osobą, trenerem, który skupia się na technice, który stara się analizować i gdy widzi błąd, to rozkładać go, co można zrobić lepiej.  A im więcej wiem, to widzę- tym jeszcze mniej wiem. Wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną i dużo nauki :)”

„Cieszę się, że uczestniczyłem kolejny raz w szkoleniu FUNdamenty 1. Mimo, że kilka razy uczestniczyłem w szkoleniu, zawsze nauczę się czegoś nowego. Teraz też miałem okazję praktykować szkoląc dzieci 6-8 lat. Więc łączyłem teorię z praktyką z dnia na dzień.  Zawsze mówię, że czym więcej się nauczę, tym lepiej będę prowadził treningi i zawodników drogą do Mistrzostwa. Myślę że jestem gotowy, aby zebrać materiały do PRK4. Postaram się do końca roku na tym najbardziej skupić. I też czekam na kolejne szkolenia”.

„Bardzo mi pomógł cały ten cykl szkoleń, zarówno online jak i stacjonarny. Jestem początkującym trenerem i chłonąłem wszystko skrupulatnie, wprowadzałem i wprowadzam na bieżąco lekcje po mistrzowsku zgodnie z PRK. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym prowadzić treningi bez tej wiedzy, którą uzyskałem od Pana i trenerów ze szkolenia stacjonarnego. Jest to niesamowicie uporządkowane. Bez tej wiedzy byłby chaos, a mam wrażenie, że popełniałbym wiele błędów. Teraz skupię się z całą mocą na certyfikacie. Bardzo za wszystko dziękuję, nie zmarnuję tej wiedzy:)”

„Otrzymałam wiele narzędzi, dzięki którym moja praca będzie efektywniejsza, konkretne, usystematyzowane informacje poparte materiałem filmowym z komentarzem. Jak Wszystkim, będzie mi brakowało spotkań. Dziękuję za wszystko i życzę zdrowia.”

„Kończę spotkania z trenerem, który dał mi motywację do szukania innych form nauczania uczniów podstaw tenisa stołowego, niż te, które stosowałem dotychczas.”

„Jeżeli chodzi o podsumowanie całego szkolenia, tak jak już wcześniej pisałem, nieoceniona pomoc w codziennej pracy trenerskiej. Lata badań, analiz, opracowanych statystyk, każdy może wyciągnąć własne wnioski. Nie musimy (oczywiście możemy) szukać “po omacku” wiedzy w Internecie. Ostrzymy piły” 🙂

„Ja powiem krótko. Odkrywam tenis stołowy na nowo. Najpierw drzwi mocno uchylił trener Napiórkowski, a trener Grycan wyjął te drzwi z zawiasów. Chce się rozwijać zarówno w formie wiedzy jak i kolejnych stopni certyfikatów. To takie ogólnie podsumowanie. Za cały ogrom wiedzy bardzo ale to bardzo serdecznie dziękuję. I pamiętajmy: to my jesteśmy dla dzieci, nie na odwrót”.

„Dziękujemy bardzo za całe szkolenie. Z całego cyklu szkolenia można dużo wymieniać, mi najbardziej utkwiły w pamięci początkowe lekcje w zakresie pracy nóg, małych kroczków, sposobów poruszania się przy stole i dużo tego typu ćwiczeń robię na początkowych zajęciach ale i nie tylko wtedy. Wiele rzeczy ze szkolenia wykorzystamy przy certyfikacji. Dziękujemy”.

„Co do całego kursu to bardzo duża dawka wiedzy, na pewno skłania mnie to do prowadzenia statystki zawodników – chciałbym wprowadzić więcej analizy statystycznej, która może pomóc zarówno podczas turniejów jak i treningów. Myślę, że jeszcze będziemy się wymieniać doświadczeniami i mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy” 🙂

„Jurek dziękuję za wiedzę, z całego PRK wykorzystam w naszym nowym projekcie, oczywiście certyfikat w przygotowaniu. Pozdrawiam i dziękuję Wszystkim”.   

„Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w naszych spotkaniach online oraz w szkoleniu stacjonarnym w Gdańsku. Jest to bardzo dobry moment dla mnie z tego względu, że dopiero w tym roku rozpoczęliśmy treningi z dzieciakami więc zdobyłem ogrom przydanej wiedzy merytorycznej, zarówno teoretycznej jak i praktycznej, co przydaje się w trakcie treningów. Po tym roku czuję się coraz pewniej i coraz bardziej gotowy na przystąpienie do certyfikacji 🙂 Dzięki Jurek za to szkolenie i liczę na więcej w przyszłości”!

„Podsumowując przygodę z moim szkoleniem online. Cieszę się że w nim uczestniczyłem. Duża dawka wiedzy. Ale przede wszystkim powtórka i szansa na uporządkowanie jej. Książkę Integralny Tenis Stołowy przeczytałem już lata temu, ale na szkoleniu online zobaczenie danych zagrań uważam za lepsze od formy papierowej. Podczas niektórych spotkań myślę, że wyciągałem pojedyncze zdania, chociażby to dlaczego Chińczycy zaczęli wprowadzać w młodym wieku małe kroczki. Co do analiz, sam właśnie walczę z analizowaniem skuteczności zagrań w poszczególnych kategoriach wiekowych wśród Polskich czołowych tenisistek w ramach pisania mojej pracy magisterskiej. Jednak na razie nie planuję przyszłości w analityce, bo praca na sali to to czym żyję 😀 Pozdrawiam i życzę sukcesów naukowych”.

„Jeśli chodzi o nasze spotkania, to każde z nich daje mi inspirację i motywację do działania, chęci do przekazywania wiedzy na treningach, bardzo poszerza moje widzenie tenisa i podejścia do treningu w ogóle. Ważny dla mnie jest rozwój osobisty poprzez trening, samodoskonalenie, poznanie swoich mocnych i słabych stron i przekucie to na sukces. Każde spotkanie dało mi nową wiedzę, którą przekazałem na swoich zajęciach, co daje nową jakość i powoduje zainteresowanie tenisem. Wielkie dzięki”.

„Uczestnictwo w szkoleniach poza oczywistą dawką wiedzy daje mi dużo pozytywnej energii i nowej motywacji do działania. Jeszcze czuję, że ciągle brakuje mi usystematyzowania wszystkich wiadomości i przełożenia całości systemu na lepiej zorganizowane, poszczególne lekcje treningowe, i nad tym będę dalej pracować. Dzięki za wszystko” 🙂

„Bardzo dziękuję za wiedzę, za szkolenia zdalne i na żywo w Gdańsku. Zostaję z bardzo dużą wiedzą i inaczej patrzę na cały cykl treningowy, począwszy od powitania, a kończąc na GRIP. Widać, że jeżeli podchodzimy do zajęć z młodzieżą i grupą najmłodszych opierając się na programie Fundamenty, dużo szybciej przyswajana jest wiedza przez młodzież, również ja dostaję dużo ważnych i przydatnych informacji zwrotnych, przez co można szybko i dokładnie znaleźć dobre strony danego zawodnika, oraz elementy do poprawy. Dziękuję za tą wiedzę Jurku, bo dzięki niej możemy się doskonalić i dbać o to, aby nasi podopieczni mieli możliwość rozwoju w oparciu o najlepsze wzorce. Zostaję też z poszerzoną wiedzą na temat techniki i wielu innych aspektów, potrzebnych do realizacji zamierzonych celów, a jednocześnie z takim ważnym przesłaniem, że trzeba cały czas zdobywać i poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi trenerami. Wzajemnie się wspierać i współpracować. Bardzo  dziękuję”. 

„Dziękuję bardzo Trenerze. Gratuluję dorobku! Do zobaczenia. Dziękuję też uczestnikom. Dobrej nocy”.

„Ogólnie z naszych zajęć wynoszę to, że w tenisie stołowym można wiele istotnych informacji wyciągnąć ze statystyk gry i akcji punktowych. Jednocześnie tak naprawdę kluczowym elementem są kompletne umiejętności w grze. Nie da się wygrywać jakaś wąską grupą zagrań”.

„Zacznę od podsumowania, bo trudno mi uwierzyć, że to już ostatnie Nasze spotkanie…choć na początku wydawało się, że tych spotkań jest bardzo wiele. Uświadomiłem sobie, że pomimo wcześniejszej gry w tenisa stołowego jestem na samym początku i jeszcze długa droga przede mną. Ogólnie uważam szkolenie za bardzo merytoryczne, szczegółowe i wnikliwe, a co za tym idzie mające bardzo dużą wartość w rozwoju każdego trenera tenisa stołowego i nie tylko. Cieszę się, że mogłem się tyle dowiedzieć na temat współczesnych technik gry oraz bardzo dużo informacji tzw. “statystycznych” potwierdzających przytaczane przykłady. Dla mnie forma mikro treningu jest “doskonała” i nie wyobrażam sobie teraz skutecznego treningu w innej formie. Dziękuję również za spotkanie w Gdańsku…a teraz? Teraz czas na powtórkę całej teorii, dokończenie filmów i codzienne praca nad samodoskonaleniem”👍

„Z całego szkolenia, które było dla mnie bardzo pożyteczne, wyciągnęłam dużo wniosków i wiedzy. Wiem na co zwracać uwagę podczas szkolenia jak podchodzić do dzieci i mobilizować. Dużo materiałów pomoże mi w doskonaleniu różnych technik w nauczaniu dzieci. Bardzo dziękuję za ogromną wiedzę będę starała się ją przekazywać dalej i swoją pasją zarażała innych. Mam nadzieję, że uda mi się wychować jakiegoś mistrza” 😁

„Po cyklu naszych spotkań utwierdzam się w przekonaniu, że bardzo ważna jest u zawodnika znajomość wielu technik, żeby postarać się jak najmocniej wykluczyć sytuację w trakcie gry, gdzie nie wiemy jak uderzyć piłeczkę itp. Dowiedziałem się jak lepiej podejść do treningu i jak przekazać podopiecznym swoją wiedzę oraz jak zachęcić ich do trenowania”.

„Udział w szkoleniu PRK4 wzbogacił moją wiedzę z zakresu szkolenia wstępnego w tenisie stołowym: precyzyjnego opisu wszystkich technik, modelu szkolenia – jednostki treningowej wraz z wszystkimi elementami w tym GRIP. Ponadto warsztaty praktyczne umożliwiły doskonalenie technik, przepracowanie różnych lekcji po mistrzowsku. Uzyskałam wiele cennych rad, wskazówek, dobrych praktyk, które mogę stosować w mojej pracy z dziećmi. Serdecznie dziękuję za umożliwienie mi udziału w tym kursie. Liczę na dalszą współpracę”.

„Dzięki całemu szkoleniu wyniosłem również wiedzę odnośnie prowadzenia zajęć, metod szkolenia, sposobów zdobywania odpowiednich kwalifikacji. Dla mnie czymś bardzo istotnym było nasze spotkanie praktyczne w Gdańsku. Było to fantastyczne doświadczenie! ☺️ Czas na realizowanie drogi do PRK4” 😁

„Najważniejsze rzeczy z którymi dziś wychodzę: 1. Ważne, by analizować grę mistrzów ale również analiza swojej gry lub podopiecznych jest bardzo ważna i wskazywanie nad czym każdy indywidualnie ma popracować. Warto nagrywać na bieżąco, ale i po latach, jest świetnym wspomnieniem 🙂 2. Świadomość, że return – kontratak daje dużo punktów może być motywacją do intensywniejszej pracy właśnie tych elementów. 3. Mistrzem świata może być tylko ktoś kto gra perfekcyjnie odbiór serwu” 🏓

„Ja kończę z refleksją, że ogólne podstawy taktyczne, to zaprawdę podstawy przez duże PE i mają zastosowanie we wszystkich elementach gry. Staram się szukać recepty, by młodzi zawodnicy nie grali w jedno miejsce, jednym rytmem itd. ale niełatwe jako, że to bardziej złożona kwestia. Namawiam ich by grali “jak artyści”. Mogę się chyba pochwalić, że w klubie trenujemy bardzo dużo serwis, odbiór i atak trzeciej piłki. Z refleksją, że w pierwszej, drugiej i trzeciej piłce można wygrać i przegrać  całą akcję. I na koniec, że statystyka nie kłamie”.

„Wychodzę z: 1. zamiarem przejrzenia wszystkich filmów raz jeszcze z większą uwagą, na spokojnie. 2. wnioskiem, że zajęcia na żywo były bardzo bardzo ważne. 3. zapałem do nagrań”;)

„Moja ogólną refleksję przekażę  w formie anegdotycznej. Pewien profesor malarstwa mawiał do swoich studentów, że wtedy obrazy są wartościowe i dobre, kiedy po wernisażu mamy ochotę i chęć zabrać się sami za malowanie. Ja powiem, że po naszych spotkaniach chęć do nauczania gry w tenisa  jest i to jest niemała. I jestem pod wrażeniem FUNdametów, bo co innego wiedzieć coś, a co innego kiedy coś jest skodyfikowane, zebrane. Myślę, że to było bardzo potrzebne i jest nie do przecenienia”.

„Dziękuję Trenerowi i Grupie za to, że jako osoba nie prowadząca (mam nadzieję na razie) treningów (tylko awaryjnie jak trener jest chory) mogłem zapoznać się z pracą trenera i obowiązkami trenera. Zacznę od nowa studiowanie materiałów pozyskanych na szkoleniu. W przyszłym roku będę chciał uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym, aby pod okiem zawodowych Trenerów skorygować swoją “technikę” aby była poprawna i nie wyrządzała uczącym się więcej szkody niż pożytku. Jeżeli mam Kogoś uczyć to chcę aby było to poprawnie”.

„Cieszę się, że prawie rok temu wykonałam do Pana ten pierwszy telefon, to była dobra decyzja. Dziękuję za każdą rozmowę, wiadomość, pomoc. Podziękowania również dla wszystkich uczestników za chęć dzielenia się swoim doświadczeniem. Nie żegnam się lecz do usłyszenia i do zobaczenia. Pomyślności w realizacji wszystkich celów, dużo energii i radości z teorii i praktyki tenisa stołowego!”

„Pół roku wspólnych spotkań on – line i stacjonarnie, dało mi dużo wiedzy, którą należy praktykować i potwierdza, że tylko pasja i długotrwała wytrwała i świadoma praca prowadzi do sukcesu i już nawet nie chodzi o samo zdobycie Mistrzostwa Świata – (choć to na pewno jest piękne💪😍🏓), ale czas dochodzenia do mistrzostwa, ludzie i relacje budowane po drodze mają największą wartość. Gdy kilkanaście lat temu otrzymałam książkę od mojego męża na prezent „Integralny tenis stołowy” i wiele razy wracałam do niej sama i nawet przekazuję i pożyczałam nie raz studentom, nawet mi się nie śniło, że przyjdzie czas poznać autora 🤗 Oczywiście, że z wielką przyjemnością  będę odbierała maila i z uwagą i starannością go przeczytam. Dziękuję” ❤️

„Bardzo cieszę się i jeszcze bardziej dziękuję za to, że dostałem możliwość uczestnictwa w kursie on-line, kursie stacjonarnym… i przede wszystkim, że poznałem Trenera (oraz uczestników/asystentów głównie w Gdańsku) – przejście przez tematy/uderzenia/kombinacje z Zeszytów, wyciąganie wniosków z prowadzonych zajęć, nowe pomysły na prowadzenie/udoskonalenie zajęć, -nowa wiedza z innych obszarów  bardzo dużo mi dały, zainteresowały aby zgłębić jej więcej,-mam nadzieję, że tak jak Trener wspomniał – to będzie początek współpracy/”nowej drogi” -bardzo ważne było szkolenie stacjonarne w Gdańsku – szybki feedback od opiekunów, możliwość przećwiczenia/poprowadzenia „Lekcji po mistrzowsku” z osobami, które w ten sposób prowadzą swoje zajęcia – super sprawa! Uważam, że takie spotkania (i on-line i stacjonarne) bardzo wzbogacają i “otwierają w głowie nowe czakry” Z chęcią wezmę udział w kolejnych! W rozwoju trenera potrzebne jest ciągłe szkolenie – oby dostawać jak najwięcej takich możliwości. Tak jak już napisałem wcześniej “zapaliłem się” i widzę, że ten ogień będzie się palił – chcę być studentem dalej! 🙂 Raz jeszcze dziękuję i pozostaję w kontakcie”!