W jaki sposób połączyć właściwy rozwój fizyczny i emocjonalny? Naukowcy są w tym temacie zgodni – należy grać w tenisa stołowego! Zaskakujące?
W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązuje się do wyglądu i sprawności fizycznej. Najlepiej, gdy idą one w parze z inteligencją. Z tego powodu dzieci coraz wcześniej rozpoczynają edukację szkolną. W jaki sposób połączyć właściwy rozwój fizyczny i emocjonalny? Naukowcy są w tym temacie zgodni – należy grać w tenisa stołowego! Zaskakujące?
Z czym kojarzy się tenis stołowy? Większość ludzi pamięta go ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego. Popularny ping-pong nie jest jednak zwykłym wypełniaczem godzin lekcyjnych, jak niesłusznie uważa część osób. Dlaczego stół do ping-ponga znalazł się na sali gimnastycznej? Przede wszystkim dlatego, że jest to dyscyplina dla każdego. Nie trzeba mieć określonych predyspozycji, jak ma to miejsce w wielu innych sportach. Z powodzeniem w tenisa stołowego mogą grać dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, niezależnie od płci. To również jeden z niewielu sportów, który niepełnosprawni mogą uprawiać na takich samych zasadach jak osoby zdrowe. Przykładem może tu być znana polska zawodniczka – Natalia Partyka. Taka dyscyplina pomaga, chociażby przy integracji dzieci w klasie. Dodatkowo tenis stołowy nie jest obciążeniem dla szkół. Sprzęt jest stosunkowo tani i trwały, więc korzystać może z niego wiele osób przez długie lata. Istnieją jednak inne pozytywne strony grania w ping-ponga, które nie dla wszystkich są oczywiste. Tenis stołowy, zdaniem światowej sławy naukowców, pomaga rozwinąć inteligencję, zwiększyć koordynację ruchową i świadomość własnego ciała.
Tenis stołowy pomaga rozwinąć inteligencję dziecka, jednocześnie zwiększając jego sprawność fizyczną. O pozytywnym wpływie gry w tenisa stołowego na rozwój człowieka wypowiedział się znany światowy neurofizjolog kliniczny dr Daniel G. Amen. Wybitny psychiatra twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina, która ma tak znaczący wpływ na rozwój mózgu. A dzieje się tak, ponieważ gra dobrze wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem. Podczas meczów zawodnik musi być skupiony na piłeczce i odpowiednio szybko zareagować. Takie ćwiczenie jest idealne dla małych dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. W przyszłości ułatwi im ważną, choć z pozoru banalną czynność, jaką jest przepisywanie z tablicy. Aktywna gra w tenisa stołowego wykształca u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Przeprowadzone badania dowiodły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tą dyscypliną lepiej sobie radzą we wczesnych latach szkolnych. Dzieje się tak ponieważ od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Dodatkowo gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.
Na Polskim gruncie tenisem stołowym w kontekście zdrowia zajął się Jerzy Grycan – wieloletni trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego, trener psychologiczny, instruktor oraz autor książki Integralny tenis stołowy. Grycan podkreśla zalety dyscypliny zarówno na poziome amatorskim, jak i zawodowym. Jakie cechy rozwija tenis stołowy według trenera? Przede wszystkim, bardziej niż inne dyscypliny, zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. Dzieje się tak ponieważ tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów. Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Tenis stołowy wymaga wysokiej zdolności przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji – wyjaśnia trener. Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka. Wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. Wymaga wysokiej świadomości taktycznej gry, rozumienia konsekwencji różnorodnych strategii. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć indywidualny styl gry wokół swoich silnych stron – dodaje autor książki Integralny tenis stołowy. Ping-pong pozwala dzieciom na lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi zyskują odporność psychiczną, która jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Jak mówi Jerzy Grycan: Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powoduje, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp. Tenis stołowy jest grą, która ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, zarówno w sensie fizycznym jak i emocjonalnym. Może więc warto zainteresować się tą dyscypliną?
Tenis stołowy można uprawiać na poziomie amatorskim bez większego przygotowania. Dodatkowo stoły do ping-ponga znajdują się często w ogólnodostępnych miejscach, gdzie każdy może bezpłatnie spróbować swoich sił. Często gra rekreacyjna przeradza się w zawodową. Należy dodać, że w Polsce istnieją silne tradycje związane z tą dyscypliną. Przykładem może tu być Andrzej Grubba, mistrz Europy w tenisie stołowym oraz wielokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Obecnie najlepsi zawodnicy grają w drużynach wchodzących w skład Wschodzący Białystok Superligi.