W dniach 2022.06.21-22 w Instytucie Sportu odbyło się szkolenie „Rozwój kompetencji trenerów egzaminujących kandydatów na instruktora dla sektora sportowego”.
Szkolenie było sponsorowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wśród 32 uczestniczących trenerów mieliśmy 4 swoich reprezentantów: Martę Kapuścińską (administracja programów min. ZSK w PZTS) oraz 3 trenerów Tomasza Redzimskiego (Przewodniczący Rady Trenerów PZTS, trener ośrodka PROTS w Grodzisku Mazowieckim), Tomasza Szarego (trener ośrodka szkolenia PROTS w Czechowicach-Dziedzicach, i Jerzego Grycana (coach developer, koordynacja programów PZTS). Poniżej, końcowe refleksje naszych reprezentantów na temat „rozwoju kompetencji trenerów w PZTS”.
Cele rozwoju kompetencji trenerskich w PZTS. Dzięki szkoleniu mieliśmy możliwość poznania programów innych związków sportowych dotyczących ZSK (MK). Mamy jasny cel: rozwinąć system szkolenia w Polsce (TR). Model integralny daje nam możliwość uwzględnienia czynników, których nie dostrzegają inni (TR). Naszym celem na teraz powinno być maksymalne uproszczenie procesów walidacji (MK). Celem ZSK jest zapewnienie jakości kwalifikacji w sporcie i rekreacji (AKŻ). Jakość oznacza powtarzalność (MT). Myślę, że możemy śmiało mówić o jakości, którą mamy w PRK w tenisie stołowym (MK). Im wyższy poziom kadry szkoleniowej i zarządzania, tym lepszy możemy stworzyć system (TSz).
Budowanie systemu szkolenia trenerów i walidacji trenerów w PZTS. Jesteśmy liderem we wdrażaniu systemu ZSK w sporcie (TR). Mamy przemyślany i spójny system kwalifikacji PRK (TR). Mamy bardzo dobrze opracowane ramy pod względem merytorycznym (MK). Nasz system kwalifikacji oraz proces walidacji naprawdę podnosi jakość kompetencji trenerów (TR). Wymagania są spójne z założeniami NPRTS i odpowiadają naszym oczekiwanym standardom pracy trenera (MK). Koncepcja jest w pełni przemyślana i kompleksowa (MK). Wielkie podziękowania dla autorów, i całej ekipy tworzącej opisy (MK). Ogrom włożonej pracy, która mam nadzieję znajdzie swoje odzwierciedlenie w odpowiednio przygotowanej kadrze trenerskiej (MK). Siatkówka jest odpowiednim dla nas punktem odniesienia budowania systemu szkolenia i realizacji NPRTS (JG). Powinniśmy dalej rozwijać system, aby był w jak największym stopniu oparty na wzorcach cybernetycznych (JG).
Rozwój kultury (nowego paradygmatu związanego z ZSK) w PZTS. Koncepcja ZSK w Irlandii i szkolenia dla coach developerów (ICCF) reprezentują zielony meme wg skali Spiral Dynamics (JG). Za tym kryje się rozwój inteligencji emocjonalnej, i tworzenie kapitału społecznego PZTS. To wydaje się być szczególnym wyzwaniem dla nas wszystkich (JG). Walidacja powinna zostać przedstawiona w możliwie przyjazny i łatwo przyswajalny dla odbiorcy sposób (MK). Zadbać o pozytywny wizerunek walidacji (TSz). Jasne, przejrzyste zasady i procedury powinny rozchwiać wszelkie wątpliwości i idącą za tym niechęć ze strony środowiska (MK). Szczególnym naszym wyzwaniem powinno być, abyśmy prezentowali ZSK w sposób przejrzysty, z czytelnymi diagramami, i infografikami (JG). Odpowiadać na pytania i wątpliwości związane z potrzebą walidacji (TSz). Obalać mity związane z PRK w kwestii budowania systemu (TSz). Powinniśmy na przykład przygotować materiał na stronę zawierający 10 odpowiedzi na 10 największych PYTAŃ (wątpliwości) które mamy od “środowiska” (JG). Dotarcie do coraz większego grona, które zrozumie istotę naszych działań, wprowadzenia nowego porządku „po deregulacji”, zwiększa szansę na powodzenie (MK). Współpracy szukajmy głównie ze związkami, które mają podobne i autentyczne cele jak polski tenis stołowy (TSz). Wiele związków sportowych pracujących na wdrażanie PRK dzieli się swoimi rozwiązaniami, jednak nie wszystkie odpowiadają naszym wymaganiom dotyczącym szkolenia i certyfikowania trenerów w tenisie stołowym (TSz). Ucząc się od innych – dobrym rozwiązaniem powinny być testy teoretyczne robione na papierze – na przykład podczas sierpniowej walidacji w Gdańsku, a nie on-line. Przykładem jest rozwiązanie PZPS, przygotowanie “15 komputerów” w celu przeprowadzania testu teoretycznego w miejscu, gdzie zbierze się 10-15 kandydatów (JG). Z systemu organizacji sportu w Irlandii możemy nauczyć się jak stworzyć mechanizm wsparcia dla wszystkich ogniw tenisa stołowego np. młodych trenerów, działaczy, zarządu związków itd. (TSz).
Dalsze wdrażanie ZSK w PZTS. Jesteśmy liderem we wdrażaniu systemu ZSK w sporcie. Trzeba to przekuć na finansowanie konkretnych programów z ministerstwa, wydeptywać ścieżki, iść za ciosem, nie dać się spławić przez urzędników (TR). Pracujemy w stabilnym zespole i zespołowo, mamy świetnego lidera (TR). Nasz system wsparcia trenerów (szkolenia) głównie adresowane są do instruktorów i trenerów szkolenia wstępnego i podstawowego. W Irlandii znacznie mocniejsze wsparcie mają trenerzy 2 i 3 stopnia (zgodnie z ich ścieżką awansu) (TR). W sierpniu odbędą się pierwsze walidacje, kiedy wszystko wyjdzie „w praniu” (MK). Myślę, że warto podejść do tego procesu jak do żywego organizmu, który z każdym kolejnym razem będzie ewoluował i dążył do udoskonalenia (MK).