W dniach 16-18.01.2009 w miejscowości Tata (70 km na zachód od Budapesztu) w Węgierskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Węgier Kadetów.

Ośrodek zbliżony standardem do Ośrodka w Cetniewie. Hotel i wyżywienie w ośrodku. Pokoje 1, 2 i 3 osobowe z łazienkami. W zawodach uczestniczyło 90 kadetów z 21 krajów. Zgłoszonych zostało 27 drużyn i 44 pary deblowe. Gry odbywały się na sali głównej (14 stołów) oraz jednej z dwóch sal treningowych. Rozgrywki drużynowe i indywidualne rozgrywane systemem grupowo (w eliminacjach) – pucharowym (w turnieju głównym) wraz z turniejami pocieszenia, a rozgrywki deblowe pucharowym. Każdy zawodnik mógł zagrać przynajmniej 6 gier.

Selekcja reprezentacji Polski. Polski Związek Tenisa Stołowego zgłosił grupę 6 kadetów reprezentujących Polskę: Michała Bańkosza, Tomasza Rakowskiego, Radosława Bortnowskiego, Dariusza Burgera, Patryka Zatówkę, Marcina Sankowskiego. Dwóch najlepszych zawodników z rankingu PZTS, wytypowanych przez trenerów PZTS, pojechało na koszt Związku. Kolejne 4 osoby zgłoszone zostały przez kluby na koszt indywidualnych sponsorów. O ile mi wiadomo trenerzy PZTS zgłaszali kolejne osoby uwzględniając aktualny ranking PZTS.

Konkurencje. W zawodach przewidziano turniej indywidualny, deblowy oraz drużynowy. Zgłoszenie reprezentacji kadetów PZTS do poszczególnych konkurencji było następujące:

 • turniej indywidualny: 1.Bańkosz Michał, 2.Rakowski Tomasz, 3.Burger Dariusz, 4.Bortnowski Radosław, 5.Zatówka Patryk, 6.Sankowski Marcin;

 • turniej deblowy – Bańkosz i Rakowski, 2.Burger i Bortnowski, 3.Zatówka i Sankowski;

 • turniej drużynowy: Polska A – 1.Bańkosz, 2.Rakowski, 3.Bortnowski; Polska B – 1.Burger, 2.Zatówka, 3.Sankowski.

Kadra szkoleniowa i opiekunowie. PZTS zaproponował mi pełnienie opieki szkoleniowej dla tej grupy podczas tych zawodów. Dla każdego zawodnika prowadzona była przeze mnie obserwacja (a następnie dokładna analiza statystyki 4-6 gier). Trenerem był również pan Józef Jagiełowicz z Ośrodka w Drzonkowie. Panowie Józef Jagiełowicz oraz Marcin Zatówka (ojciec Patryka) udostępnili własny transport dla całej ekipy. Większość gier była prywatnie nagrywana kamerami wideo (J.Jagiełowicz, M.Zatówka). Każdego dnia organizowana była 20-30 minutowa wieczorna odprawa, związana z podsumowaniem dnia i ogólnymi założeniami na następny dzień.

WYNIKI.

Turniej drużynowy:

 • 1. Francja,

 • 2. Rosja,

 • 3-4. Czechy, Węgry

 • 9-16. Polska 1 (Belgia2 3:1, Rumunia2 3:1, Czechy 2:3);

 • 18. Polska 2 (Szwecja 1 0:3, Bośnia-Hercegowina 1:3, Słowacja 1 3:1, Cypr 3:0, Rosja 2 3:1, Słowacja 2 0:3);

Turniej indywidualny:

 • 1. B.Brossier (FRA);

 • 2. N.Kirillov (RUS);

 • 3-4. L.Mutti (ITA), A.Wemmer (SWE);

 • 17-32. R.Bortnowski (P.Gauzy FRA 3:1, P.Vlacuska SVK 3:2, L.Mutti ITA 0:3);

 • 49-64. M.Bańkosz (E.Zelezen SVN 1:3, M.Majak SVK 3:2, T.Palasti HUN 3:0, R.Rezetka SVK 0:3);

 • 65-90. T.Rakowski (V.Gorman SWE 0:3, L.Mutti ITA 1:3, T.Lakatos HUN 2:3);

 • 65-90. D.Burger (J.Stener SWE 3:0, M.Jezo SVK 2:3, J.Seibert CZE 2:3);

 • 65-90. P.Zatówka (I.Majstorovic SRB 0:3, D.Seretti ITA 0:3, M.Majak SVK 0:3);

 • 65-90. M.Sankowski (N.Grbic SRB 3:0, A.Spelbus ROM 1:3, P.Kryshyn BLR 1:3).

Turniej deblowy:

 • 1. B.Brossier, A.Hachard (FRA);

 • 2. R.Gommers, A.Hageraats (NED);

 • 3-4. L.Mutti, D.Seretti (ITA), N.Kirillov, P.Kuimov (RUS);

 • 9-16. M.Bańkosz, T.Rakowski (N.Ecseki, S.Kovacs HUN 3:0, N.Matthias, Qiu Dang GER 1:3);

 • 9-16. R.Bortnowski, D.Burger (R.Rezetka, P.Turcek SVK 3:1, D.Dan, S.Kanabe ROU 1:3);

 • 33-44. P.Zatówka, M.Sankowski (S.Leitgeb, S.Pfeffer AUT 1:3).

MOJE INDYWIDUALNE UWAGI I WNIOSKI SZKOLENIOWE DLA ZAWODNIKÓW.

Michał Bańkosz (obserwowane gry – Margin ROU, Lambiet BEL, Seibert CZE, Benes CZE, Majak SVK):

 1. Grać swoim obustronnym atakiem topspinowym rotacyjnie, pewnie i blisko stołu;

 2. Doskonalić dobry serwis i atak 3 piłki (skuteczność 74%), doskonalić jakości i zmienności serwów Fh z boczną rotacją; doskonalić jakość (zwłaszcza pewność, dokładność i rotację) serwisu;

 3. Doskonalić atak i kontratak (skuteczność 59 %). Akcentować pewność i dokładność miejsca upadku ataku bekhendowego oraz rotacje ataku forhendowego, akcentować forhend; udoskonalić zwłaszcza kontynuację ataku (skuteczność 42%);

 4. Doskonalić jakość dobrego odbioru serwu-kontrataku (skuteczność 50% w przegranych meczach z dwoma najsilniejszymi przeciwnikami!); doskonalić odbiór serwów długich i szybkich, zdecydowanie udoskonalić blok-kontratak po swoim długim serwie;

 5. Doskonalić jakość i różnorodność krótkiej gry, zwłaszcza atak flipem;

 6. Doskonalić obronę i kontratak (skuteczność 27%, w tym forhend 20%, bekhend 33%) – zwiększyć repertuar technik, jakość i zmienność obrony i kontrataku;

 7. Zdecydowanie udoskonalić ‘długie akcje ataku-obrony-kontataku’ (skuteczność 35%!) – w ataku (42%) i w obronie (24%); zdecydowanie rozwijać pewność całej gry!!

 8. Doskonalić sprawność fizyczną – zwłaszcza zwinność, pracę nóg, wytrzymałość specjalną; regulacja ciężaru ciała;

 9. Opanować ABC treningu mentalnego w tenisie stołowym;

Radosław Bortnowski (obserwacja gier – Allegro BEL, Lambiet BEL, Galizy FRA, Mutti ITA):

 1. Grać swój obustronny atak topspinowy aktywnie, blisko i z rotacją;

 2. Doskonalić dobry i solidny serwis i atak 3 piłki (skuteczność 64%, niepewny sam atak 3 piłki- 50%, zwłaszcza z bekhendu – 42%; zbyt małe zastosowanie ataku forhendowego – jedynie 44%);

 3. Doskonalić odbiór serwu i kontratak – zwłaszcza ataku długich serwów i kontynuacji ataku (bardzo słaby odbiór długich i szybkich serwów – średnio ponad 4 przegrane odbiory w meczu; słaba kontynuacja – 40%);

 4. Zdecydowanie udoskonalić technikę, jakość i zmienność ataku i kontrataku (skuteczność 42%!, w tym atak Fh – 46%!, atak Bh – 37%, zastosowanie Fh 51%; Fh z rogu bekhendowego 3% zastosowania, 66% skuteczności) – udoskonalić pewność, rotację i pewność ataku bekhendowego; całościową jakość i zmienność forhendu do poziomu ‘silnej strony’, zwiększyć zastosowanie Fh do około 66%, zwiększyć zdecydowanie udział forhendu odwróconego;

 5. Udoskonalić długie akcje ataku-obrony -kontrataku (skuteczność 43%, atak 48%, obrona 30%), rozwinąć jakość, zwłaszcza pewność i zmienność;

 6. Doskonalić jakość i zmienność swojej dobrej krótkiej gry (skuteczność 76%);

 7. Zdecydowanie rozwijać sprawność fizyczną, zwłaszcza zwinność, i pracę nóg;

 8. Opanować ABC treningu mentalnego w tenisie stołowym;

Dariusz Burger (obserwacje gier – Ramezic BIH, Majak SVK, Demidow RUS, Muzychenko RUS, Jezo SVK, Jezo SVK):

 1. Uporządkować grę – nieco bliżej stołu, ze zdecydowanie dominującym rotacyjnym i zmiennym forhendem (ale po szerokich piłkach pamiętając o pewnym i zmiennym bekhendzie); zmiennie i agresywnie;

 2. Doskonalić dobry i skuteczny serwis i atak 3 piłki (skuteczność 66%). Zdecydowanie udoskonalić krótkie serwy (dobra rotacja długich i szybkich serwów daje dużo wygranych serwów, ale serwy krótkie są niskiej jakości) – pewnie (średnio 2 zepsute serwy w meczu!) i dokładnie; doskonalić atak 3 piłki z rogu bekhendowego – atak bekhend pewnie (skuteczność 50%), a forhend odwrócony zmiennie (skuteczność 66%);

 3. Doskonalić odbiór serwu i kontratak – zwłaszcza odbiór długich i szybkich serwów (średnio 3 błędy w meczu); zwiększyć agresywność odbioru; zwłaszcza bloku i kontrataku (bardzo słaba obrona-kontratak – 16%);

 4. Doskonalenie jakości i różnorodności stosunkowo dobrej krótkiej gry (56%); Opanować/doskonalić podstawowe krótkie techniki;

 5. Doskonalić atak i kontratak; Udoskonalić koordynację ataku bekhendowego i forhendowego; znale?ć równowagę między bekhendem i forhendem, z dominującym forhendem(około 1:3); zwiększyć pewność i dokładność bekhendu (skuteczność 47%); zwiększyć jakość, zmienność i co najmniej utrzymać skuteczność forhendu (73%);

 6. Zdecydowanie udoskonalić jakość, zmienność i skuteczność obrony i kontrataku (26%); nieco bliżej, zmiennie, agresywniej;

 7. Zdecydowanie udoskonalić ‘długie akcje ataku-obrony-kontataku’ (skuteczność 33%!) – w ataku (43%) i w obronie (26%); zdecydowanie rozwijać pewność całej gry!!

 8. Zdecydowanie rozwijać sprawność fizyczna (zwłaszcza zwinność i pracę nóg) do najwyższego poziomu niezbędnego do swojej jednostronnej forhendowej gry;

 9. Opanować ABC treningu mentalnego w tenisie stołowym. Grać skoncentrowanym na grze ‘od początku do końca’; grać każdą piłkę w pełnej czujności/gotowości;

Tomasz Rakowski (obserwowane mecze z Costea ROU, Margin ROU, Gorman SWE, Benes CZE, Seibert CZE, Lakatos HUN):

 1. Grać obustronny atak topspinowy aktywnie, pewnie, rotacyjnie i zmiennie ;

 2. Doskonalić serwis i atak 3 piłki (mało skuteczny z najsilniejszymi przeciwnikami – np. z Lakatosem 50%, błędy serwisowe średnio 1-2 w meczu, bardzo niepewny atak 3 piłki 50%);

 3. Doskonalić odbiór-kontratak (46%, ale zdecydowanie przegrany z Lakatosem, zwycięzcą ostatniego ProTouru kadetów – 33%); zdecydowanie udoskonalić odbiór długich i szybkich serwów z większym zastosowaniem forhendu (skuteczność 33%, zastosowanie forhendu 50%, z rogu bekhendowego 5%);

 4. Zdecydowanie poprawić atak i kontratak (35%). Doskonalić jakość i zmienność ataku-kontrataku w różnych sytuacjach w grze (atak 3 piłki – 50%, odbiór długiego serwu – zepsute średnio 4-5 piłek w meczu, kontynuacja ataku – zarówno 4 jak i dalsze piłki około 35% skuteczności). Względnie dobra koordynacja między Bh, a Fh (1:2).

 5. Doskonalić stosunkowo dobry blok-kontratak (skuteczność 36%), zwłaszcza udoskonalić pewność, zmienność i agresywność forhend (25%);

 6. Doskonalenie jakości i różnorodności dobrej krótkiej gry przebiciem (66%); nauka i doskonalenie ataku krótkiej piłki (flipów);

 7. Przygotowanie fizyczne. Doskonalić zwinność specjalną i pracę nóg;

 8. Nauka ABC treningu mentalnego – cele, stan optymalnej gotowości, wzbudzanie w sobie radości gry, wyobra?nia ruchowa itp.;

Marcin Sankowski (obserwowane gry – Grbic SRB, Spelbus ROM, Muzychenko RUS, Kryshyn BLR):

 1. Grać obustronny atak topspinowy pewnie, aktywnie, blisko stołu, zmiennie (bardzo pasywna gra z silnymi przeciwnikami);

 2. Nauczyć się ABC treningu mentalnego (niepewne wykonanie tego co już potrafi, słaba koncentracja, duża ‘huśtawka’ nastrojów): cele, koncentracja podczas gry, podstawowe strategie przygotowywania się do gry, do zawodów; ‘profesjonalna’ postawa podczas gry; kontrola emocjonalna itd.;

 3. Doskonalić jakość serwisu i ataku 3 piłki – pewność (średnio 1 błąd serwisowy w meczu), miejsce upadku (niepewne zwłaszcza serwy Fh krótkie z boczna rotacją); nauczyć się mądrego zarządzania serwisem podczas gry (na przykład szukać w końcówkach najprostszych i najpewniejszych rozwiązań); zdecydowanie udoskonalić atak 3 piłki (niepewny atak 3 piłki – 33%, z najsilniejszym przeciwnikiem – 18%!; zbyt małe zastosowanie forhendu – 40%!);

 4. Doskonalenie odbioru serwu i kontrataku (dobry repertuar odbiorów krótkiego serwu, niepewne wykonanie) – zwłaszcza jakość, zwłaszcza pewność;

 5. Doskonalenie ataku i kontrataku (skuteczność 43%, zbyt dużo w półdystansie i najczęściej zupełnie niepotrzebnie w dystansie) – rozwinąć pewny atak Bh (skuteczność 36%); udoskonalić jakość Fh z pracą nóg, głównie blisko stołu (46%); zwiększyć jakość ataku Fh z rogu bekhendowego (41%) i zwiększyć nieco jego zastosowanie, zwłaszcza w ataku 3 piłki (jest jedynie 18%);

 6. Doskonalenie obrony i kontrataku (skuteczność mała – 27%, zwłaszcza forhendu) – blisko, pewnie, zmiennie;

 7. Doskonalić jakość stosunkowo dobrej krótkiej gry (skuteczność 48%) – jakość przebić i flipów; zwłaszcza flipów, zwłaszcza flipów bekhendowych (2:5);

 8. Doskonalenie sprawności fizycznej, zwłaszcza zwinności, zwłaszcza nóg, nauczenie się i stosowanie podstawowych strategii zapobiegania kontuzjom i urazom (uważna i dobra rozgrzewka, streczing po grze itp.);

Patryk Zatówka (obserwowane gry – Kovac BIH, Ramizic BIH, M.Pavolka SVK, Majak SVK):

 1. Grać swój obustronny atak topspinowy z dominującym forhendem pewnie, rotacyjnie, aktywnie, zmiennie;

 2. Doskonalić serwis i atak 3 piłki (skuteczność 45%; bardzo niepewny atak 3 piłki – 27%; zastosowanie ataku Fh – 80%); doskonalić repertuar i jakość dwóch kombinacji serwisowych – Fh z boczna rotacją i jeszcze jedną (forhendowe ‘wcięte-puste’? ‘wkręty’? serwy bekhendowe?);

 3. Doskonalenie odbioru i kontrataku (bardzo dobry odbiór-kontratak – 47%!, bardzo niska agresywność – 20%) –

 4. Udoskonalić repertuar i jakość krótkich technik – przebicia, dropszoty, flipy;

 5. Zdecydowanie udoskonalić repertuar i jakość ataku i kontrataku (skuteczność na zawodach 32%!) – zwłaszcza z forhendu (topspin rotacyjny, topspin silny, topspiny z boczną rotacją, topspin szybki);

 6. Doskonalić technikę ataku forhendowego (struktura – racjonalność, ‘biczowe’ wykorzystanie całego ciała, użycie bioder; jakość – pewność, rotacja; zmienność;

 7. Zdecydowane udoskonalenie obrony i kontrataku (24%) – nauka i doskonalenie różnorodności bloku, technik typu jieli oraz kontratopspina (Fh);

 8. Zdecydowanie udoskonalić ‘długie akcje ataku-obrony-kontataku (27%!) – w ataku (30%) i w obronie (22%); zdecydowanie rozwijać pewność całej gry!!

 9. Nauka ABC treningu mentalnego: marzenia, cele, stany optymalnej gotowości, koncentracja, relaks, spokój, kontrola emocjonalna; wyobra?nia ruchowa;

 10. Doskonalenie sprawności fizycznej – zwinności i szybkości;

UWAGI KOŃCOWE OGÓLNE.

 1. Wyniki. Rezultaty naszej reprezentacji można uznać za przeciętne. Należy jednak zauważyć, że pojedyncze zwycięstwa, jak na przykład Bańkosza z Seibertem CZE (3:0), Rakowskiego z Benesem CZE (3:1), Burgera z Majakiem SVK (3:0), z Demidowem RUS (3:2), z Muzychenko RUS (3:1), Bortnowskiego z Vlacuska SVK (3:2), z Gauzy FRA (3:1), Sankowskiego z Grbiciem SRB (3:0) czy debla Zatówka, Sankowski z Demidovem, Muzynchenko (3:2) wydają się być obiecujące. Nawiązywanie walki z najlepszymi, jak na przykład 2:3 Rakowskiego z Lakatosem HUN, wybronienie 3 piłek meczowych przeciwnika, wskazuje również na to że dystans do ścisłej czołówki jest, ale nie jest bardzo duży.

 2. Przygotowanie taktyczne. Dobra dyscyplina taktyczna naszych zawodników. Zainteresowanie sprawami taktyki gry. Wśród przeciwników byli prawie sami zawodnicy obustronnego ataku topspinowego uchwytem europejskim. Wyjątek stanowili aktywny obrońca ze Słowacji (Rezetka) oraz atakujący obustronnym topspinem uchwytem piórkowym (Qiu Dang). Dla naszych reprezentantów te gry sprawiły dużą trudność. Brak rozwoju umiejętności gry na inne style gry może być czynnikiem hamującym rozwój na poziomie najwyższym/seniorskim. Należałoby nad tym pracować myśląc o rozwijaniu swojego systemu szkolenia na szczeblu sekcji, klubu, OZTS czy PZTS.

 3. Przygotowanie techniczne. W stosunku do najlepszych w Europie różnica jest niewielka i dotyczy zwłaszcza ‘długich akcji ataku, obrony i kontrataku’. (Uwaga! W stosunku do rówieśników z Chin różnica jest bardzo duża, zwłaszcza w przygotowaniu technicznym, zwłaszcza w krótkich technikach – serwisie, ataku 3 piłki, odbiorze serwu itp.). Wprawdzie najlepszy okres kształtowania pełnej techniki dla większości naszych reprezentantów już minął, ale warto dalej doskonalić kluczowe umiejętności dla dalszego rozwoju.

 1. Gra podwójna. Dużo błędów serwisowych w deblu. Słaba krótka gra. Zbyt duża pasywność w grze. Często gra zbyt daleko od stołu. Para Sankowski, Zatówka sensacyjnie wygrała w drużynie z silnymi Rosjanami Muzychenko, Demidow 3:2. W ostatnich setach uwagi powyższe nie dotyczyły naszych reprezentantów.

 2. Przygotowanie fizyczne. U naszych zawodników wydaje się być niższa zwinność i szybkość od głównych konkurentów z Europy. Przydatne byłyby dokładne badania sprawnościowe. Najlepszy okres dla kształtowania tych cech dla naszych zawodników już minął, ale warto mimo wszystko dalej pracować.

 3. Przygotowanie mentalne. Bardzo dobra waleczność i zaangażowanie całego zespołu. Zainteresowanie całego zespołu jak grają finaliści, jak grają najlepsi. Niskie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz koncentracji uwagi. Przydatne mogłyby być dodatkowe badania psychologiczne.

 4. Zespół. Dobra atmosfera w zespole, dobry wzajemny kontakt, wysoka gotowość do wzajemnej współpracy.

 5. Wyróżnienie Patryka Zatówki. Karl Jindrak z Austrii (przedstawiciel ITTF) poinformował mnie podczas turnieju, że ITTF uznał Partyka za zawodnika szczególnie utalentowanego i powołuje go na cykl akcji szkoleniowych, które odbędą się w lutym 2009 w Kopping (Szwecja): zgrupowanie międzynarodowe (12-17), turniej Orebro Junior Circuit (18-19), ITTF Hope Tournament (21-22). ITTF wysłał zaproszenie do PZTS dla P.Zatówki i trenera opłacając całą akcję (włącznie z podróżą). Informacje te przekazałem natychmiast do przedstawicieli PZTS.

 6. Informacja o najbliższych młodzieżowych zawodach międzynarodowych. Podczas zawodów rozprowadzane były informacje na temat zawodów międzynarodowych. Uwaga! na pierwszą i trzecią imprezę mogą zgłaszać się bezpośrednio do organizatorów zainteresowane kluby i ośrodki:

 • 5-8 luty 2009, Budapest (Węgry), 14th International Open Table Tennis Competition to the Memory of Janos Molnar; dla reprezentacji, regionalnych drużyn oraz klubów, w kategoriach: młodzicy, kadeci, juniorzy; kontakt: www.bvsc.eu ; zgłoszenie do 19 stycznia 2009, ale Pan Thomas Herendi, jeden z głównych organizatorów turnieju zadzwonił zapraszając polskie kluby do udziału w tym turnieju;

 • 26 luty – 1 marzec 2009, Tata (Węgry), Hungarian Junior Open 2009; dla reprezentacji narodowych; kategoria juniorów; zgłoszenie do 27 stycznia 2009; kontakt: www.moatsz.hu

 • 10-13 kwiecień 2009, Linz (Austria), 9th Austrian Linde Youth Championships; dla reprezentacji, oraz drużyn regionalnych i klubów, w kategoriach U-11, U-13, U-15, U-18; zgłoszenie do 15 marca 2009; kontakt: www.frochsberg.at ;

Jerzy Grycan

www.integralnytenisstolowy.com