na zdjęciu: projekt Mostu Mobius w Chinach

Płaszczyzny styczne pomiędzy Integralnym Tenisem Stołowym a Koncepcją Evy Jeler.

Wybitni ekonomiści i futurolodzy mówią wspólnym językiem – postęp cywilizacyjny naśladuje manierę płynących fal.  Fale następują po sobie wartkim strumieniem epok: migracyjna, rolno-agrarna, feudalna, industrialna…. Socjolodzy wymieniają epoki jednym tchem i biją na alarm – albo dostosujesz się do Zmian albo utkwisz w marazmie przeszłości. Nowe fale zmywają przeszłe epoki.

Alwin Toffler wsławił się, między innymi tym, że przewidział wiele lat temu nadejście współczesnej epoki. Prognozował narodziny ery informacji oraz dominację nowej klasy robotniczej – pracowników sprzedających wiedzę. Ludzie stukali się w czoło gdy prawił o informatykach, doradcach finansowych lub trenerach mentalnych. Dziś na naszych oczach dokonują się te Zmiany i trudno sobie wyobrazić człowieka sukcesu bez laptopa w ręku. Nie przez przypadek piszę o Alvinie Tofflerze. Program Fundamenty hołduje wiedzy. Niech poniesie nas fala rzetelnych, naukowych informacji.

I nie przez przypadek ten artykuł jest ukłonem w stronę Ewy Jeler. My ,,fundamentaliści’’ dzielimy z nią płaszczyzny wielu wspólnych przekonań. W rozwinięciu artykułu naszkicuję ich zarys. 

Kim jest Ewa Jeler? Karierę tenisistki stołowej rozpoczęła w ojczystej Jugosławii.  Była zawodniczką  ambitną i utalentowaną. Otrzymała powołanie do kadry narodowej i wykorzystała szansę ocierając się o strefę medalową na poważnych imprezach międzynarodowych takich jak  Mistrzostwa Europy Seniorek gdzie zdobyła brązowy medal. Współzawodnictwo musiała przerwać z powodu kontuzji kolana.

Przeprowadziła się do Niemiec i rozpoczęła karierę trenerską. Od wielu lat szkoli kadrę młodzieżową Niemiec. Jest ekspertką w zakresie kompozycji kobiecego treningu. Organizuje obozy z ramienia ITTF. Przez wiele lat trenowała Dimitrija Ovtcharowa.        

Co ją łączy z Integralnym Tenisem Stołowym oraz system szkoleniowym- Fundamenty?

Technika. Kwestia techniki wg Ewy Jeler jest zagadnieniem kluczowym. W szczególności akcentowanie techniki u najmłodszych adeptów tenisa stołowego, gdyż złe nawyki trudno wyplenić (70 tys. powtórzeń prawidłowej sekwencji ruchowej likwiduje zły nawyk)! Niemiecka trenerka porównuje technikę do fundamentów, na których trwa gmach kariery sportowej. Nawet misternie zaplanowana budowla stanie się wadliwą konstrukcją, gdy umieści się ją na niewłaściwych fundamentach.

 Fundamenty 1 kładą szczególny nacisk na naukę techniki początkujących adeptów. Technika ma dla nas znaczenie fundamentalne!

System. Wg Evy Jeler ping-pongowa Europa boryka się z brakiem ujednoliconej metodyki nauczania techniki. Trenerka wspomina o wielu rokujących karierach, które zgasły z powodu sprzecznych wskazówek które podopieczni/podopieczne otrzymywali od trenerów klubowych i selekcjonerów kadry narodowej. Eva twierdzi, że chińscy tenisiści stołowy: ,, nie borykają się z tymi problemami’’.

Fundamenty uczą stosowania ujednoliconej techniki. Uczymy w różnych klubach tych samych sekwencji ruchowych.

Prostota. Eva Jeler wyznaje postulat nauczania krok po kroku. W trakcie obozów wraz z azjatyckimi trenerkami naprawia podstawowe błędy swych podopiecznych. Uważa, że w Europie trenerzy spieszą się niepotrzebnie komplikując trening:  ,, Nie ma sensu uczyć najmłodszych adeptów kontry topspinowej jeżeli niewłaściwie ustawiają się do zagrania na nogach lub posługują się błędną techniką. Najpierw poprawmy kwestie elementarne a potem przejdźmy do utrudniania formuły treningu’’ – twierdzi niemiecka selekcjonerka.

Fundamenty 1 hołdują prostocie strukturalnej w zakresie nauczania techniki. Dopiero gdy nasi podopieczni rzetelnie opanują podstawy techniczne utrudniamy im trening stosując kompleksowy system Fundamenty 2.

Ciało. Wielu europejskich i niemieckich szkoleniowców cały tenis stołowy sprowadza do roli nadgarstka zapominając o znaczeniu nóg, ramion, tułowia. Ewa Jeler uczy jak używać całego ciała a w szczególności jak łączyć technikę gry w tenisa stołowego z prawidłowym sposobem pracy na nogach.

Integralny Tenis Stołowy uczy wykorzystywania całego ciała w celu generowania aspektów takich jak: rotacja, siła oraz kontrola. Chińska praca nóg (7 sposobów prawidłowego przemieszczania się)  to hasło transparentne dla całego systemu.

Okresy wrażliwe na rozwój. Eva Jeler twierdzi, że w Europie zaniedbuje się okresy wrażliwe na rozwój. Sponsorzy lub trenerzy najczęściej roztaczają opiekę nad tymi zawodniczkami, które okres dojrzewania mają już za sobą.

Integralny Tenis Stołowy szczególny akcent kładzie na okresy wrażliwe na rozwój. Fundamenty to program skierowany do najmłodszych adeptów tenisa stołowego, bo tylko tacy mogą się rozwijać   w sposób optymalny.  

Świadomość. Eva Jeler twierdzi, że mnóstwo tenisistów stołowych przypomina w grze roboty. Dzieje się tak dlatego, że brakuje im zrozumienia taktyki i techniki w ramach własnego stylu gry.

Integralny Tenis Stołowy rozwija komponenty świadomości. Tylko zawodnik świadomy własnych atutów i ograniczeń oraz struktury taktyczno-technicznej może grać mądrze. Niezwykle istotne jest zrozumienie pięciu aspektów jakości, które tworzą podwaliny pod zmienność gry oraz zależności pomiędzy: fali, jeli, xieli.   

Przylepianie do kategorii wiekowej. Eva sądzi, że brakuje w wielu ośrodkach europejskich planu długofalowego i systemowego w planowaniu rozwoju zawodników i zawodniczek. Przykleja się ich do ram kategorii wiekowych typu kadet, junior a zapomina o tym, że celem jest osiągnięcie mistrzostwa w okresie seniorskim.

Jurek nauczył nas jak wplatać w trening ,, czynniki zwycięskie’’. Formuła czynników zwycięskich pochodzi od Wu Huanqin, który uczy jak optymalnie planować proces długofalowy w szkoleniu tenisistów i tenisistek stołowych.

Kobiecy tenis stołowy. Wg Evy Jeler stanowi, w Europie, kalkę treningu męskiego ze szkodą dla zawodniczek. Tenisistki stołowe różnią się przecież od tenisistów stołowych. W praktyce oznacza to potrzebę stosowania odmiennej taktyki oraz techniki i sposobu pracy nóg dla formuły męskiego i żeńskiego tenisa stołowego. Skoro kobiety nie dysponują męską siłą fizyczną znaczenia nabiera szybkość i zmienność w stosowaniu aspektów jakości wyłączając czynnik siły. Największa różnica wg niemieckiej trenerki tkwi w psychice. Dziewczyny podchodzą do treningu w sposób bardziej integralny niż chłopcy. Są bardziej samokrytyczne, mniej pewne siebie od chłopców i  – nad czym ubolewa Eva –  samo destrukcyjne.  Często wynik jest tak samo istotny dla zawodniczek jak atmosfera w klubie i wymagają większej akceptacji niż zawodnicy.

W ramach Fundamentów 3 uczymy się jak pracować nad stroną mentalną podopiecznych.

Profesjonalizm jako długoterminowe koordynowanie wielu aspektów gry. Eva uważa, że oszałamiające kariery z dnia na dzień są możliwe tylko w kinie. Tenisiści stołowi, którzy chcą stać się sławni i osiągnąć sukces  muszą pracować przez wiele długich lat i koordynować wiele aspektów: technikę, taktykę, motorykę, samodyscyplinę itd. Trzeba być wiele długich lat rzemieślnikiem aby przeistoczyć się w artystę – twierdzi Eva.

Znak zapytania? Eva Jeler zastanawia się dlaczego tak mało czerpiemy z Chin?

 My – trenerzy szkoleni przez Jurka Grycana – wciąż zadajemy sobie pytanie dlaczego tak niewielu szkoleniowców sięga po materiały azjatyckie i niewielu wspiera się w pracach badawczych chińskimi przypisami? Moim zdaniem warto uczyć się od najlepszych i szanować ich za sukces, miast obrażać się na nich.

Jan Ciepiał