Analiza gier “to proces, który jest często pomijany przez trenerów i drużyny narodowe w tenisie stołowym, szczególnie przy takim poziomie szczegółowości i koncentracji. Połączenie prezentowanych danych liczbowych i wizualnych przykładów wideo było niezwykle przydatne i wszyscy mamy wnikliwe przemyślenia do wykorzystania w przyszłych karierach trenerskich”.  Zespół ITTF Nadziei 

Tłumaczenie artykułu pt.”Building a lasting foundation: 2019 ITTF World Cadet Challenge sets higher targets”, który ukazał się 29 października na stonie ITTF: https://www.ittf.com/2019/10/29/building-lasting-foundation-2019-ittf-world-cadet-challenge-sets-higher-targets/

Budowanie trwałych fundamentów: 2019 ITTF World Cadet Challenge wyznacza wyższe cele.

Gdy w Polsce rozpoczęło się World Cadet Challenge ITTF, w programie znalazło się coś więcej niż sportowy rozwój młodych zawodników i trenerów. Czytaj dalej, aby poznać różnorodne i całościowe cele, nad którymi pracowano we Władysławowie.

W weekend rozpoczął się we Władysławowie 2019 ITTF World Cadet Challenge. W zawodach rywalizują ze sobą drużyny reprezentujące swoje kontynenty, a oprócz nich także drużyna gospodarza z Polski i reprezentacja Nadziei ITTF z całego świata.

Zanim drużyny rozpoczęły zawody w sobotę, zawodnicy ćwiczyli pod okiem eksperta jednej z polskich legend tenisa stołowego, Leszka Kucharskiego. Reprezentacje kontynentów przez trzy dni trenowały na kolejnych treningach „każdy z każdym” w duchu solidarności. Element praktyczny uzupełniono dwiema sesjami edukacyjnymi, w których uczestniczyli zarówno trenerzy, jak i zawodnicy.

Ekspert ds. rozwoju trenerów, Jerzy Grycan, mówił o „analizie taktycznej najlepszych zawodników i jej implikacjach dla edukacji zawodników i trenerów w tenisie stołowym”. Grycan jest byłym trenerem reprezentacji Polski i Australii i prowadzi firmę specjalizującą się w edukacji trenerów, ze szczególnym uwzględnieniem analizy zawodników i meczów.

                                      

Grycan zaprezentował trenerom i zawodnikom zwycięskie taktyki i narzędzia stosowane przez najlepszych światowych graczy, które wyróżniają ich spośród innych graczy. Statystyki zwycięskich akcji zostały uzupełnione filmami wideo wybranych akcji, które pokazały, jak ci gracze byli w stanie zdobyć punkty w określonych sytuacjach meczowych.

Dzięki swojej szerokiej wiedzy przy stole i poza nim, polski ekspert wzbudził zainteresowanie i ciekawość całej sali. Jeden aspekt krystalizował się jako jego główny wniosek: różne style w tym samym środowisku mogą uczynić graczy lepszymi mistrzami na przyszłość.

Kurs został dobrze przyjęty i doceniony przez obecnych trenerów, a jego przydatność i użyteczność potwierdzona przez największą grupę trenerów z zespołu ITTF Hopes:

„Jako zespół stwierdziliśmy, że analiza gier i prezentacja informacji statystycznych są bardzo interesujące. W szczególności jest to proces, który jest często pomijany przez trenerów i drużyny narodowe w tenisie stołowym, szczególnie przy takim poziomie szczegółowości i koncentracji. Połączenie prezentowanych danych liczbowych i wizualnych przykładów wideo było niezwykle przydatne i wszyscy mamy wnikliwe przemyślenia do wykorzystania w przyszłych karierach trenerskich”. Zespół ITTF Nadziei

Druga sesja edukacyjna została przeprowadzona przez trenera ITTF High Performance Elite Massimo Costantini, który mówił o „roli edukacji w procesie szkolenia”. Najpierw wyjaśnił definicje edukacji, uczenia się i szkolenia, a następnie kontynuował określenie celu tego konkretnego szkolenia.

Następnie wskazał na związek między kształceniem i szkoleniem, które uważał za ściśle powiązane. Gracze byli zachęcani do wzięcia udziału w sesji, sami nawiązując kontakty i biorąc pod uwagę ich osobiste doświadczenia.

„Uważam, że proces kształcenia, uczenia się i szkolenia musi być mieszanką radości, zaangażowania i myślenia. Przekazanie tego było moim celem wykładu”. Massimo Constantini

                                     

Zainspirowani słowami ekspertów gracze i trenerzy rozpoczęli zawody drużynowe. Ostatecznie zespół Europy zwyciężył w konkursie dziewcząt, a zespół Azji zajął pierwsze miejsce w turnieju chłopców. Rewelacyjnie dla ITTF, zespół Nadziei (Hopes) zdobył srebrny medal w obu zawodach!

Po intensywnych dwóch dniach organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na wycieczkę po Gdańskiej Starówce w poniedziałkowy Dzień Kultury. Prowadzeni przez przewodnika, który przedstawił bogatą historię miasta, uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania słynnego Długiego Targu w starej części miasta, a następnie udali się do doków, aby usłyszeć o historii handlu morskiego w Gdańsku.

Chcielibyśmy bardzo podziękować organizatorom za zorganizowanie tej fantastycznej trasy. Później tego samego dnia odbyło się losowanie gier podwójnych mieszanych, podczas którego gracze dowiedzieli się, z kim będą tworzyć pary podczas zawodów mikstowych na World Cadet Challenge.

Teraz jest czas dla rozpoczęcia gier pojedynczych i podwójnych!

Obserwuj nas i polub:

Wiadomości ogólne 2019 World Cadet Challenge Leszek Kucharski