Szwedzki mistrz tenisa stołowego Jan Ove  Waldner powiedział kiedyś: „jak byłem małym dzieckiem to w klubie trenowaliśmy w jednej sali razem z niepełnosprawnymi, to od nich uczyliśmy się ambicji, cierpliwości i wytrwałości”.

Klaudia Cur (11 lat z SP Janówek) oraz Dominika Piwnicka (10 lat, Wieliszew) to zawodniczki wychowanki klubu LKS Lotos Jabłonna ćwiczące na co dzień w SP Janówek i SP Chotomów pod kierunkiem trenera Mariusza  Cura. Obie trenują od kilku miesięcy według założeń programu –  „FUNdamenty od marzenia do mistrzostwa”. 03 grudnia 2011  na specjalne zaproszenie trenera kadry narodowej pana Andrzeja Ochala obie dziewczynki mogły uczestniczyć w XV Ogólnopolskim Turnieju Integracyjnym  tenisa stołowego.

Organizatorami zawodów byli klub IKS AWF Warszawa, Gmina Warszawa – Bielany. Zawody wspierało Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Osoby  niepełnosprawne ruchowo  lub jeżdżące na wózkach w tenisie stołowym w  Polsce i na rankingach światowych plasują się na najwyższych  miejscach. Na przykład Natalia Partyka jest mistrzynią paraolimpijską, a Katarzyna Marszał mistrzynią świata w swojej kategorii.

Dzieci mogły startować w dwóch kategoriach. Regulamin przewidywał, że osoba pełnosprawna  grając z osobą na wózku inwalidzkim siada na krzesło, aby wyrównać szansę. W kategorii OPEN  KOBIETY– Klaudia zajęła 7, Dominka 14 miejsce.  W kategorii dziewczynki do 16 lat Klaudia zajęła 2, a Dominika 3 miejsce. Klaudia Cur miała okazję grania z panią Katarzyną Marszał. W trakcie meczu Klaudia miała nawet często dwu, trzypunktową przewagę, ale ostatecznie lepsza okazywała się pani Kasia 11:9, 11:8, 11:9.

Turniej trwał do 19.00. Dla startujących był obiad. Zwycięzcy otrzymali  puchary, nagrody rzeczowe, dyplomy. Wydaje się, że zawodnicy z dysfunkcją ruchową czy wózkarze pod wieloma względami nie ustępują pełnosprawnym tenisistom. Ambicja, walka o każdy punkt, przyjacielska atmosfera, gra fair play – to wspaniałe lekcje dla nas. Będziemy dzięki temu miło wspominać gry z „kulawymi”. Zawodnikom i trenerom gratulujemy. Panie Andrzeju, dziękujemy za zaproszenie.

Mariusz Cur