Monitorowanie to kolejny element systemu szkolenia w tenisie stołowym. Badania naukowe, testy, analizy… Dużo na ten temat napisałem w książce „Integralny tenis stołowy”.

Monitorowanie

Poczytaj więcej na ten temat w darmowych materiałach: „Analiza gry”, „Międzynarodowe Mistrzostwa Węgier Kadetów 2009”, „Polish Open 2008”, „Monitorowanie sprawności fizycznej”. Dobry system monitorowania daje różnicę.

Jest jednak jeszcze jeden aspekt bardzo ważny w systemie szkolenia: to jednolity i spójny system klasyfikowania zawodników i zespołów – ranking. Ogromnym przełomem może być stworzenie rankingu obejmującego rozgrywki indywidualne, drużynowe, szkolne itp., jak w rankingu ITTF. Taki ranking powinien według mnie uwzględniać nadrzędną wartośćrankingów ITTF, potem PZTS, a dopiero potem MOZTS.

Szkolenie

Szkolenie sportowe to trening, zawody oraz odnowa. Każdy profesjonalny program w tenisie stołowym oparty jest na diagnozie sytuacji (monitorowaniu) oraz precyzyjnym naukowo opracowanym planie uwzględniającym wszystkie elementy szkolenia. Proponowany przez trenera Marcina Kusińskiego program szkolenia kadry województwa przez 80-100 dni w roku, byłby zdecydowanym postępem w stosunku do sytuacji bieżącej.

„Integralny tenis stołowy”opisuje w szczegółach zasady wszystkich elementów treningu, zawodów i odnowy. Poczytaj o różnych elementach treningu w materiałach darmowych: „Optymalny ciężar ciała”, „Technika gry”, „Trening mentalny – milowe kroki do Mistrzostwa”,„O treningu mentalnym”, „Poziomy rozwoju”, „Linie rozwojowe”, „Stany umysłu”.

Treningi Kadry województwa mogą przybrać różne formy treningu: otwarte i zamknięte obozy i konsultacje, konsultacje (na przykład cykliczne konsultacje w najlepszych klubach), warsztaty szkoleniowe

Poczytaj różne relacje z akcji integralnego tenisa stołowego: „Zgrupowanie kadry Bawarii”, „Komentarz po zgrupowaniu w Chinach”, „Kursokonferencja w Luboniu”, „Warsztaty szkoleniowe w Korei”, “Coaching indywidualny”, „Rzucewo 2012. Refleksje trenerów”, „Rzucewo 2012. Refleksje uczestników”, „Rzucewo 2012. Relacja Zygmunta Borkowskiego”, „Jeżewo 2012. Refleksje trenerów”, „Jeżewo 2012. Refleksje uczestników”, „Pierwsze kroki od marzenia do Mistrzostwa. Relacja trenera Andrzeja Nadrowskiego”, „Międzyzdroje 2012. Refleksje trenerów”, „Międzyzdroje 2012. Refleksje uczestników”.

Zawodyto kolejny element szkolenia. W wielu wypowiedziach przebrzmiewała chęć podniesienia standardów dla organizatorów zawodów. Trener Tomasz Grzybowski świetnie to nazwał: „aby każdy mecz był promocją”. Moim zdaniem należy stworzyć możliwość udziału gry zawodników zagranicznych, podnieść poziom stosowania rytuałów. Dla zwiększenia atrakcyjności zawodów warto przemyśleć wiele świetnych pomysłów o jakich mówił i realizował parę lat temu Waldemar Czapski oraz ‘rozszerzyć’ zastosowanie wiele innowacji, które wprowadza Marek Przybyłowicz w cyklu zawodów dla weteranów.

Należy stworzyć system rankingowy spójny z rankingiem ITTF, ETTU, PZTS. Należy zarejestrować wszystkich zawodników i kluby, i trenerów, i sędziów, jak w USA. Oczywiście tak jak proponuje inż. Agata Biesaga należy zastosować lepiej i pełniej elektroniczny system. Należy włączyć do systemu klasyfikowania zawody okolicznościowe, gdzie są zaangażowane lokalne władze. Należy rozwijać system rozgrywek tak aby zawody były dostępne ‘dla każdego’, tak jak np. wiele turniejów na Zachodzie Europy. Otwarte dla każdego – „amatorów”, „wyczynowców” i„zawodowców”. Według mnie eliminacje powinny być grane najczęściej “systemem grupowym” dla wyeliminowania jak najbardziej przypadku i zakwalifikowania się do turnieju głównego najlepszych, a turniej główny “systemem pucharowym”. Dla dzieci najlepiej rozgrywać zawody o każde miejsce, jak Mini Cup w Drzonkowie pod patronatem Akademii Tenisa Stolowego Lucjana Błaszczyka.

Należy tworzyć możliwość gry w różnych kategoriach i poziomach, także w kategorii open (jak w Szwecji). Z badań japońskich w tenisie stołowym i australijskich w tenisie ziemnym wiemy jak ważna jest gra dzieci z dorosłymi dla ich rozwoju – ważne są rozgrywki open. Należy organizować turnieje lokalne dla skrzatów, żaków, młodzików, kadetów, juniorów. Jedna z kategorii może być dla zawodników z rankingiem ‘poza 1000 miejscem’ itp.

Moim zdaniem należy zwiększyć elastyczność systemu rozgrywek drużynowych. Tu się zgadzam z Krzysztofem Piwowarskim, udział w najwyższych rozgrywkach może być na podstawie rankingu ITTF, jak Champions League, uwzględniając stworzony nowy system rankingowy.

Dodatkowo należy wspierać i inspirować najlepsze ośrodki, aby organizowały specjalne imprezy (lub części imprezy) dla kibiców – turnieje typu Top 12, turnieje formatem jak Puchar Świata, typu Wielki Finał dla 8-16 zawodników oraz imprezy dla „gwiazd” jak kilka lat temu w Grodzisku.

Posłuchaj też moich refleksji po zawodach w radioWWW.eu: „Po Otwartych Mistrzostwa Polski w Cetniewie 2011”, „Po Mistrzostwach ?wiata 2011 w Roterdamie”, „Po Mistrzostwach Europy 2011 w Gdańsku”.

Odnowajest trzecim elementem profesjonalnie zaplanowanego treningu. Kiedy kilka lat temu obserwowałem zawody na Mazowszu to dowiedziałem się od zawodników, że ‘wstydzą się rozgrzewać, bo tu ma Mazowszu nikt sie nie rozgrzewa’. To był szczyt antyprofesjonalnej kultury, albo jakieś nieporozumienie i mam nadzieję, że to już się radykalnie zmieniło. Na przykład profesjonalne szkolenie zajmuje się profilaktyką od pierwszej lekcji treningowej, w każdym integralnym planie szkolenia priorytetem musi być zdrowy tryb życia wszystkich, dobra rozgrzewka, dobry wypoczynek, dobra dieta itd.

Co dalej?

Program FUNdamenty, od marzenia do Mistrzostwa to inicjatywa prywatna i zarówno MOZTS, jak i mazowieckie kluby, jak i indywidualne osoby mogą z niej skorzystać lub nie. Zapraszam do udziału, bo uważam, że jest to dobry program. Zapraszam nie tylko MOZTS, ale także PZTS i inne okręgowe związki, kluby oraz indywidualne osoby do współpracy. Do końca listopada 2012 obowiązuje specjalna oferta i możliwość uczestniczenia w programie z 60% zniżką. Proszę zapoznać się z programem warsztatów na sezon 2012-13 i znaleźć najlepsze warsztaty i terminy dla siebie.

Kampania wyborcza 2012 – refleksje o systemie szkolenia MOZTS-1
Kampania wyborcza 2012 – refleksje o systemie szkolenia MOZTS-2
Kampania wyborcza 2012 – refleksje o systemie szkolenia MOZTS-3
Kampania wyborcza 2012 – refleksje o systemie szkolenia MOZTS-4