Trzy medale złote, jeden brązowy dla Bogorii podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Ostródzie – i co dalej? – zastanawia się Tomasz Redzimski. 

imag0046

Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu walczyliśmy przy stole w finałach IMP w Ostródzie          i jeszcze żywe jest wspomnienie niesamowicie zaciętych i stojących na wysokim poziomie pojedynków, a już chodzi mi po głowie pytanie: i co dalej? W Ostródzie zawodnicy naszego Klubu zebrali mnóstwo gratulacji, spotkali się z wyrazami uznania ze strony kolegów-zawodników, trenerów innych klubów oraz działaczy. Wyniki wskazują, że jest dobrze. Wypracowaliśmy sobie silną pozycję w naszym kraju, możemy spać spokojnie. Ale z jakiego punktu widzenia wygląda to dobrze i czy rzeczywiście możemy spać spokojnie?     Z punktu widzenia zawodników, przeciwko którym grali Paweł, Robert i Daniel oraz ich trenerów na pewno tak.  Ale gdyby tak przyjąć inną pozycję…

Co by się stało gdybym spojrzał na grę graczy Bogorii oczami trenera Kadry Chin Liu Guolianga? Co bym takiego zobaczył ? Zastanawiając się nad tym nasuwa mi się cały szereg pytań:

1. Czy nasi zawodnicy są tak zwinni i szybcy jak Ma Lin, Yan An i Zhou Yu?

2. Czy mają siłę, moc i wytrzymałość Wang Liqina , Ma Longa i Zhang Jike?

3. Jaka jest jakość techniki uderzeń? Czy serwujemy i odbieramy serwis jak Ma Lin, atakujemy forhendem jak Ma Lin ,Xu Xin czy Wang Liqin , bekhendem jak Wang Hao czy Zhang Jike, czy gramy blok i kontratak jak Ma Lin, Hao Shuai, Wang Liqin, Zhang Jike i pracujemy na nogach jak którykolwiek z nich? Czy potrafimy być tak kreatywni w grze jak J.O. Waldner?

4. Na jakim poziomie jest nasza świadomość taktyczna czyli to w jaki sposób wygrywać punkty grając przeciwko różnym stylom gry, zawodnikom lewo-prawo ręcznym, uchwytom piórkowym lub europejskim?

5. Czy, żeby rozwijać zmienność i dostosowanie w grze mamy odpowiednią grupę treningową?

6. Czy nasz Klub jest dość silny i sprawnie zorganizowany, żeby zrobić kolejny krok do przodu?

7. Jakie inne wyzwania nas czekają od jutra?

Żeby poukładać i usystematyzować próby odpowiedzi na powyższe pytania posłużyłem się modelem AQAL ( Integralny Tenis Stołowy, J. Grycan, Kraków 2007):

Trening umysłu:

1. Studiować trening mistrzów świata – udział w programie Fundamenty I i II J. Grycana; 2. Zgłębiać wiedzę o systemach szkolenia w Chinach, Japonii i Korei – udział w programie Fundamenty I i II J. Grycana; 3. Wzmacniać odporność psychiczną – kontynuować trening mentalny zawodników z J. Grycanem: a) kontynuować udział trenera w Fundamentach III b) kształtować postawę wojownika c) rozwijać wytrwałość i niezłomność (Daniel przegrywał 3-8 w siódmym secie w finale singla IMP ) d) rozwijać koncentrację uwagi e) być konsekwentnym w realizowaniu taktyki f) zachowywać spokój gdy inni się denerwują g) rozwijać umiejętność obserwacji swojej gry i przeciwników; 4. stosować systematycznie wizualizację (D. Górak przed półfinałem z R. Floras i finałem z  T. Lewandowskim, stała część rytuału przedmeczowego P. Fertikowskiego i R. Floras );   5. Kontrolować oddech w czasie gry (regulowanie napięcia mięśniowego poprzez prawidłowy oddech – D. Górak, R. Floras, P . Fertikowski).

Trening ciała:

1. Zrobić testy sprawności i zbadać aktualny stan sprawności fizycznej; 2. Zrobić analizę jakościową gry – statystykę; 3. Udoskonalić jakość uderzeń: serwisu i odbioru serwu , ataku forhend i bekhend , bloku i kontrataku. Poprawić ich szybkość, siłę, rotację, pewność i miejsce upadku piłki; 4. Zwiększyć objętość treningu debla; 5. Zwiększyć aktywność w grze: a) dążyć do przejęcia inicjatywy w odbiorze serwisu i 4 piłce b) atakować z drapieżnością i zaciekłością c) pierwszym zmieniać kierunek uderzenia; 6. Bronić się z pewnością i poświęceniem , przechodzić do kontrataku; 7. Grać bardziej zmiennie i nieczytelnie; 8. Zaprosić do treningu w Grodzisku zawodnika grającego obronę podcięciem w półdystansie i rozwinąć ten styl gry do najwyższego możliwego poziomu(tzw. obrońcę); 9. Korzystać systematycznie z odnowy biologicznej, wysypiać się, dobrze się odżywiać skracając procesy regeneracyjne.

?rodowisko kulturowe:

1. Rozszerzać zespół współpracowników o ludzi z wiedzą i pasją : – Jerzy Grycan – prof. Wojciech Pasterniak – Monika Wójcicka – Aleksandra Adamczyk – Tomasz Tomasik; 2. Tworzyć atmosferę zaufania i życzliwości wśród zawodników, trenerów, rodziców i działaczy; 3. Organizować regularne spotkania z rodzicami, trenerami i działaczami a) edukować rodziców o wymaganiach sportu wyczynowego b) szybko rozwiązywać problemy, nie dopuszczać do ich nawarstwiania c) upewniać się czy wszyscy mamy ten sam cel.

?rodowisko szkoleniowe:

1. Wyznaczyć jasne i możliwe do osiągnięcia cele na najbliższe 1-3 lata: – zdobycie medalu Mistrzostw Europy w drużynie, deblu oraz singlu mężczyzn; 2. Przyjąć regulamin członków Klubu – prawa i obowiązki zawodników, rodziców; 3. Sprecyzować ideę dla której tworzymy Klub ( po co to robimy?); 4. Przyśpieszyć obieg informacji; 5. Trenować z bardziej liczną grupą zawodników, w większej hali przeznaczonej do tenisa stołowego; 6. Stworzyć kalendarz rozgrywek w sezonie 2013/14 umożliwiający zwiększenie objętości treningu.

Te wszystkie uwagi i spostrzeżenia przychodzą mi do głowy jedna po drugiej, na gorąco, krótko po Mistrzostwach. Myślę, że z czasem pojawią się kolejne refleksje i pomysły ale patrząc już tylko na tę mapkę, widzę przed nami całkiem sporo niełatwej i ciekawej pracy. Poprzeczka postawiona jest szczebelek wyżej. I bardzo dobrze się z tym czuję.

Tomasz Redzimski

imag0054

imag0064