W dniach 30.08 – 01.09.2013 w Dusseldorfie odbyła się 24 edycja największego młodzieżowego turnieju tenisa stołowego Andro Kids Open.

Wśród 1422 zawodników z 19 państw (Danii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Anglii, Słowenii, Rosji, Białorusi, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Walii, Niemiec, Polski, Chin, Japonii, Izraela i Algierii) wystartowała także grupa 25 zawodników z naszego kraju, w tym 5 reprezentantów LKTS Lubanta Luvena Luboń pod opieką trenera Mariusza Pyśka:  Maja Zielińska, Jan Kuźniarek, Patryk Pyśk, Damian Pyśk i Krzysztof Witkowski. LKTS Lubanta Luvena Luboń podbija Europę Ekipa LKTS Lubanta Luvena Luboń na zawodach w Dusseldorfie  od lewej: Janek Ku?niarek, Krzysztof Witkowski, Damian Pyśk,  Maja Zielińska, Patryk Pyśk. Z tyłu trener Mariusz Pyśk.  Były to trzy dni intensywnych sportowych zmagań, zawodnicy rywalizowali w turnieju drużynowym w dwuosobowych zespołach, oraz indywidualnym.

Wyniki naszych reprezentantów:

Turniej Drużynowy

W kategorii chłopców ur. w 2003r. Patryk Pyśk z młodszym bratem Damianem Pyśkiem wygrali pewnie pierwsze dwa mecze 3:0, w walce o pierwszą ósemkę przegrali po zaciętym meczu 2:3 (warto wspomnieć, że Patryk Pyśk wygrał dwa mecze, także jak się później okazało z Sampakidisem Petrosem, wicemistrzem w indywidualnym turnieju Andro Kids Open 2013).

W kategorii chłopców ur. w 2001r. Jan Kuźniarek i Krzysztof Witkowski w drugiej rudzie turnieju niestety przegrali 3:1 z rówieśnikami z Niemiec i Szwajcarii. Maja Zielińska, która grała w turnieju drużynowym razem z wcześniej wylosowaną zawodniczką z Niemiec Charlotte Haas, wygrała pewnie w pierwszych dwóch rundach turnieju, w meczu o pierwszą ósemkę dziewczyny przegrały 2:3 z zawodniczkami z Szwajcarii, które  zajęły II miejsce w turnieju. Maja   zaprezentowała się bardzo dobrze, o czym może świadczyć fakt, że wygrała obydwa mecze z rówieśniczkami ze Szwajcarii.

Turniej indywidualny

Turniej rozpoczął się od rozgrywek w grupach (4 zawodników w grupie, 1-2 miejsce kwalifikowało do turnieju głównego). Maja Zielińska oraz Patryk Pyśk wygrali wszystkie mecze w swoich  grupach i awansowali do turnieju głównego z pierwszego miejsca. Jan Ku?niarek i Damian Pyśk awansowali z drugiej pozycji. Krzysztof Witkowski wygrał jeden mecz i dwa mecze przegrał, zajął 3 miejsce w grupie i niestety odpadł z turnieju. Dalsza część zawodów była rozgrywana systemem pucharowym. W turnieju głównym najwyżej z naszych reprezentantów uplasował się Patryk Pyśk, który po rozgrywkach grupowych wygrał jeszcze dwa mecze, między innymi w walce o ósemkę pokonał zawodnika z Chin 3:0. W meczu o pierwszą czwórkę przegrał niestety  z zawodnikiem z Niemiec. Patryk zakończył turniej na pozycji 5-8. Maja Zielińska w pierwszej rundzie turnieju głównego pewnie wygrała 3:0, w następnym  meczu o ósemkę przegrała z zawodniczką z Niemiec Seraphine Moser, która podobnie jak Maja grała stylem defensywnym. Maja zakończyła turniej na pozycji 9-16. Jan Kuźniarek pewnie wygrał pierwszy mecz, w drugiej rundzie  musiał pogodzić się z porażką. Janek znalazł się w gronie zawodników na pozycjach 32-64. Damian Pyśk, który rywalizował z o dwa lata starszymi zawodnikami przegrał w pierwszej rundzie turnieju głównego.

Poza możliwością zmierzenia swych sił w walce z zawodnikami z wielu, często egzotycznych krajów, atrakcją dla młodych zawodników i ich opiekunów było spotkanie z wszystkimi zawodnikami teamu Borussii Dusseldorf: Christianem Sϋβem, Timo Bollem, S.Kamalem Achantą, Ricardo Waltherem i Patrickiem Baumem. Panowie rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć. Ciekawym doświadczeniem była także okazja obejrzenia bardzo spektakularnego pierwszoligowego meczu Bundesligi Borussia  Dusseldorf vs. TTS Grenzau. Wyjazd do Dusseldorfu był interesującą i motywującą przygodą. Udowodniliśmy, że w dyscyplinie uznawanej za domenę państw azjatyckich też mamy coś do powiedzenia. Wróciliśmy wprawdzie bez medali, ale podbudowani, bowiem widzimy, że poziom gry naszych zawodników nie odbiega od reszty i dobrze rokuje na przyszłość.

Tekst i zdjęcia: E.Kuźniarek, M.Pyśk, A.Zielińska