Wczoraj zakończyłem 11-dniowy obóz tenisa stołowego w Międzyzdrojach. Był to dla mnie bardzo udany obóz. Wiele się wydarzyło. Dziękuję Wszystkim uczestnikom za fantastyczne przeżycia i mam nadzieję, że jeszcze wiele razy się spotkamy.

Czuję, że jestem w innym miejscu niż w poprzednim roku, ale czekają mnie kolejne wyzwania, aby w dalszym ciągu się rozwijać. Mając możliwość uczenia się od wspaniałych trenerów z programu FUNdamenty, będę cały czas podnosił swój poziom trenerski. Rozwijać tak intensywnie, aby za kilka lat dorównać do poziomu czołowych chińskich trenerów z ośrodków prowincjonalnych. Inwestując w siebie, inwestuję także w swoich podopiecznych. Studiowanie cotygodniowych materiałów szkoleniowych przyspiesza rozwój osobisty. Program FUNdamenty od marzenia do Mistrzostwa jest dla Wszystkich. Otwartość sprawia, że razem tworzymy synergistyczny zespół. Zależy mi, aby udoskonalić Nasz system, dlatego bardzo chętnie dzielę się swoimi przemyśleniami. Chciałbym, aby program obejmował szerszą grupę osób wspólnie analizujących i wyciągających wnioski. Każda kolejna osoba jest bardzo cenna, gdyż od każdego można się czego nauczyć. W przygotowaniu technicznym akcentujemy głównie poprawność wykonania techniki pojedynczej przez zawodnika. Faza nauczania i doskonalenia przebiega następująco: prezentacja wideo, pokaz, imitacja, trening na wiele piłek i gra z partnerem. Przygotowanie techniczne to kilkadziesiąt różnych technik dla danego stylu gry. Kluczowa jest kolejność nauczania i doskonalenia oraz ocena kiedy możemy pójść do przodu. Jest to zorganizowane i przemyślane w zależności od szybkości nauczania zagrania.

Fundamentem programu „FUNdamenty od marzenia do Mistrzostwa” jest praca nóg, którą rozwija się od samego początku. Czynnikiem przyspieszającym rozwój zawodnika jest trening wieloma piłkami oraz trening w grupie. Zawodnicy potrzebują grupy która na kolejnym etapie powinna być różnorodna stylowo. Najwięcej czasu poświęcam nad  przygotowaniem technicznym, aby dokładnie poznać strukturę poszczególnych uderzeń i pracy nóg. Chcąc się dalej rozwijać muszę pracować każdego dnia i uczyć się od najlepszych. W tenisie stołowym dominują od wielu lat Chińczycy, dlatego to najważniejsze odniesienie jeśli chodzi o Naszą dyscyplinę sportu. Program FUNdamenty daję mi możliwość, abym zajrzeć do Szkół Wolnego Czasu i Ośrodków Prowincjonalnych z których wywodzą się wielcy chińscy mistrzowie. W minionym sezonie doskonaliłem swój warsztat w programie FUNdamenty 2 zrozumiałem kolejne etapy dochodzenia do Mistrzostwa w tenisie stołowym. Wymagania dla każdego etapu są inne, a przez to rozwijające. Nie mogę się doczekać, aby studiować dokładnie kolejne poziomy wtajemniczenia w szkoleniu. Każdy trener potrzebuję także bogatej wiedzy dotyczącej: przygotowania psychicznego, fizycznego i taktycznego. Kluczowe jest to uważam że trzeba być otwartym i stale się doskonalić. Idealne warunki mam stworzone w LKTS Luboń gdzie zarząd i trenerzy wzajemnie dążą do osiągnięcia celów. Pragnę podziękować także trenerom LKTS-u Joannie Drygas, Hubertowi Spychale i Mariuszowi Pyśkowi za pomoc i wsparcie. Zawsze mogę na Was liczyć. Ogromnie cenię sobie udział w cotygodniowych telekonferencjach oraz wszystkie warsztaty szkoleniowe. Warto wrócić i powtórzyć raz jeszcze gdyż zawsze dostaję kolejne wnioski na przyszłość. Będąc szkolonymi przez Jerzego Grycana wspólnie podążamy drogą do Mistrzostwa.

Piotr Ciszak