W tym roku uczestniczyłem w drugim turnusie obozu w Międzyzdrojach. Już kilka lat współpracuję z trenerem Jurkiem Grycanem oraz trenerami z programu FUNdamenty i mam możliwość uczestniczenia w obozach.

Bardzo miło było obserwować jak grupa 60 młodych osób w skupieniu i z zaangażowaniem szlifuje swoje umiejętności w tenisie stołowym. Bardzo ciekawe i praktyczne były treningi relaksacyjne, które pomagały młodym zawodnikom zwiększyć kontrolę nad własnym ciałem. Jest to niezwykle ważny aspekt naszego treningu na który nie zawsze poświęca się wystarczającą ilość czasu.

Rzeczą, która niewątpliwie odróżniała ten obóz od poprzednich były badania mózgu, które przeprowadzał Trevor Brown. Myślę, że było to niesamowite, dzieci były poddawane badaniom oraz treningowi mózgu, który miał na celu poprawę koncentracji. Jestem bardzo ciekawy jakie będą wnioski z tych badań. Mam wrażenie, że takie naukowe podejście do tematu może wprowadzić naszą dyscyplinę na zupełnie inny pułap. Uważam, że powinno się jak najczęściej korzystać z pomocy bądź współpracy jednostek naukowych, które mogą pomóc nam znaleźć odpowiedź na dręczące nas zagadki, których sami często nie potrafimy rozwiązać.

Takie obozy umożliwiają podsumowanie całorocznej pracy przez zawodników jak i wskazanie rzeczy które należy udoskonalić w nadchodzącym sezonie. Dla mnie stanowią niezwykle ważną część całorocznej pracy trenerskiej, jak również pozwalają na rozwijanie oraz doskonalenie warsztatu tej pracy.

Paweł Szeliński

Zwycięski Pokój w konkursie czystości

Żywa lekcja przyrody cd.

Zdjęcia: Lucyna Dąbrowska