Kolejny obóz za mną. Wspaniałe dni, które niestety bardzo szybko nam minęły.

Dla mnie był to drugi tegoroczny letni obóz organizowany przez Jerzego Grycana FUNdamenty „Pierwsze kroki od marzenia do mistrzostwa”. Miałem okazję współpracować z kilkuosobową grupą początkujących zawodników. Mała grupa pozwoliła na prowadzenie treningów na najwyższym poziomie, który mam nadzieję uda mi się kontynuować w treningach klubowych w sezonie 2014/2015. Każdego dnia pracujemy metodycznie zgodnie z założeniami programu FUNdamenty, które łączą trening techniczny, fizyczny, taktyczny i mentalny w jedną całość.

Każdy dzień jest intensywny, ale kończę go z poczuciem, że wykonałem fantastyczną pracę i dałem z siebie ponad 100%. Zyskałem bardzo wiele na każdym polu dotyczącym pracy trenerskiej, nauczyłem się wiele od Trenerów i Zawodników. Teraz czas, aby iść wyznaczoną drogą na najwyższy światowy poziom. Ukończenie FUNdamentów 1 oraz FUNdamentów 2 pozwoliło stać się dużo lepszym trenerem, mimo wszystko każdego dnia trzeba podnosić swój poziom trenerski.

Zakończyłem obóz w przekonaniu, że wykonaliśmy fantastyczną pracę. Dziękuję Wszystkim za pomoc i współpracę. Środowisko trenerów w FUNdamentach ściśle ze sobą współpracujące, tworzy bardzo zgrany zespół. W tym zespole cały czas zastanawiamy się na udoskonaleniem systemu, to wpływa na podnoszenie jakości z tygodnia na tydzień. Cenne refleksje wymieniamy na cotygodniowych telekonferencjach. Dokonujemy oceny poprzez obserwację i wyciągamy wnioski na przyszłość, stale się doskonaląc. Podobnie jak Pollyanna (http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Pollyanny) cieszę się, że popełniam cały czas błędy, gdyż pozwala mi to doskonalić się i wiem że mam jeszcze wiele rzeczy do nauki.

Istotą organizacji są uczący się ludzie. Naszym celem jest budować system szkolenia na najwyższym światowym poziomie. Jest to proces wieloletni, dla mnie niezwykle rozwijający, dlatego zachęcam inne osoby, aby dołączyły do nas. Podstawą działania jest wiedza, podstawą wiedzy jest analiza „co działa, a co nie” z tego wypływają najważniejsze wnioski.

Cieszy mnie również fakt, że czołowe kluby Superligi prowadzą szkolenie młodzieży zgodnie z programem FUNdamenty, mam tu na myśli KS Dekorglass Działdowo i Bogorię Grodzisk Mazowiecki.

Patrząc na doskonałe prezentacje wideo przygotowane przez Trenera Jerzego Grycana, zawsze nasuwa mi się jeden wniosek, że omawiane techniki przez chińskich trenerów nie zawierają różnic, co innego jeśli chodzi o systemy europejskie. W programie FUNdamenty zbliżamy się stopniowo do poziomu chińskich trenerów z ośrodków prowincjonalnych. Ciągła praca na sobą, udział w obozach, wymiana doświadczeń, udział w telekonferencjach, studiowanie mapek i książki „Integralny Tenis Stołowy” oraz  prowadzenie treningów znacznie przyspiesza ten proces.

Dziękuję wszystkim za wspaniałe chwile: organizatorom – Jurkowi i Lucynie, trenerom: Ani, Paulinie, Joasi, Tomkowi, Mariuszowi, Pawłowi, Hubertowi, Bogdanowi, wszystkim zawodnikom, rodzicom/opiekunom !

Piotr Ciszak

Zdjęcia: Lucyna Dąbrowska