Mój 10 jubileuszowy, jak i każdy poprzedni obóz FUNdamentów, był dla mnie innym doświadczeniem. Cieszy mnie, że po obozie czuję sporą dawkę motywacji do dalszej pracy w celu wyszkolenia zawodników na światowym poziomie. Refleksje po obozie w Limanowej w dniach 15-25.07.2016.

Grupa treningowa była dla mnie wielkim doświadczeniem, wiedzę z programu starałem się wykorzystać w 100% i widzę po obozie, co można było zrobić lepiej, ponieważ zawsze trzeba udoskonalać i poszerzać swój warsztat trenerski.

Jestem przekonany że przejdę wymagającą, a zarazem motywującą drogę od marzenia do Mistrzostwa. Cieszy mnie że uczestnicy ze szkółek FUNdamentów oraz osoby będące wiele razy na obozach wykazali się ogromną koncentracją przez cały obóz. Treningi opierały się na prezentacji różnych technik oraz analizie gry w formie wideo, na pracy głównie wieloma piłkami dla doskonalenia techniki, grze z partnerem, sporej dawce imitacji i ćwiczeniach serwisu oraz odbioru podania. Bardzo cenna była wymiana doświadczeń, uwag i sugestii z innymi Trenerami na wszystkie tematy związane z tenisem, często do późnych godzin wieczornych. Mieliśmy wspaniałe warunki do dobrej i mądrej pracy treningowej.

Cieszy widoczny postęp dzieci oraz motywacja do dalszej pracy. Super spędzony czas i pełne poświęcenie na pracy trenerskiej. Możliwość dokładnego przygotowania treningów, wyciąganie wniosków oraz korekty tworzą wysoką jakość szkoleniową. Czas pracy przeplatany był także zajęciami poza halą m.in: wycieczki (więcej na stronie ITS).

Cieszy możliwość współpracy z zawodnikami prezentującymi rzadziej spotykane niestety w Polsce style gry kombi-atak i obustronny atak topspinowy uchwytem piórkowym bekhendem odwrotną stroną rakietki. To też było wyjątkowe doświadczenie i super edukacja móc doskonalić swój warsztat we współpracy z zawodnikami. Sporo wniosków po obozie pozwoli zaplanować kierunek rozwoju techniki dla dzieci na nowy sezon 2016/2017. Z obozu wróciłem bogatszy o dużo rozwiązań i form prowadzenia treningu, kilka pomysłów systemowych i dużym zapałem do pracy. Mała liczba gier na punkty pozwoliła skoncentrować się na poprawie techniki gry, co jest najważniejsze podczas procesu dochodzenia do Mistrzostwa na etapie FUNdamentów 1 oraz FUNdamentów 2. Kluczowe, aby tworzyć ogromną różnorodność grup treningowych i akcentować umiejętność dostosowania się. Wielkim wyzwaniem jest edukacja poprzez udział w warsztatach i telekonferencjach w nadchodzącym sezonie do czego także zachęcam kolejne osoby. Dziękuję Wszystkim za wspaniały obóz ! Do zobaczenia na obozie w Luboniu (1-11 sierpnia).

Piotr Ciszak 

Zdjęcia Lucyna Dąbrowska