Cieszę się bardzo z tego, że mam też swój mały wkład w program FUNdamenty. Każdy z nas dokłada swoją cegiełkę do integralnego systemu szkolenia. Dzieci z Fundamentów osiągają sukcesy w Polsce – medale podczas Mistrzostw Polski. Fundamenty zapewniają stały rozwój osobisty – telekonferencje, obozy, warsztaty. Wiele rzeczy jest jeszcze do zrobienia i trzeba to traktować jako wyzwanie.

Zapraszam kolejnych trenerów do zaangażowania się w program FUNdamenty. Stałe poszerzanie wiedzy to klucz do sukcesu. Kluczowe w nauczaniu techniki jest to, że mamy wszystko bardzo dokładnie omówione, że jest każde uderzenie rozpracowane. Wykorzystujemy wiedzę o tym, jak się szkoli mistrzów w tenisie stołowym. Koncentrujemy się na technice.

Rozwijamy tenis stołowy w Luboniu. Prowadzimy prezentacje dla dzieci w szkołach podstawowych. Wielkie podziękowania za współpracę dla Prezesa i Zarządu oraz wszystkich sympatyków Lubońskiego Klubu Tenisa Stołowego. Był to udany sezon w klubie, grupa naborowa najlepsza w historii LKTS Luvena Luboń. Wielkie gratulacje dla Asi, Huberta i Patryka.

Cennym doświadczeniem był udział w tegorocznych obozach letnich w Luboniu i w Limanowej. Szkolenie zawodników w różnych stylach gry – „mały świat” co pozwala na ogromną różnorodność treningu. Grupy treningowe liczą max. 8 osób na trenera. FUNdamenty zakładają doskonalenie, stałe uczenie się, otwarty umysł, zdolność przyjmowania naukowych faktów. Podstawą działania jest wiedza, podstawą wiedzy jest analiza, co działa, a co nie działa. Albo  wygrywasz albo się uczysz (czyli wyciągasz wnioski). Porażka jest po prostu okazją by spróbować ponownie tym razem bardziej przemyślanie.

W programie FUNdamenty kluczowa jest pasja trenerów. Wyzwaniem jest jednak jeszcze bardziej skrupulatne realizowanie założeń programu “FUNdamenty- od marzenia do mistrzostwa” autorstwa Jerzego Grycana. To jest nasza szansa na dalszy postęp. Jest to proces wieloletni- wyszkolenie kompetentnego trenera. Uczyć się od innych. Uczyć się całe życie. Staram się być elastyczny, jeśli coś nie działa to zmieniam to – aktualna potrzeba „tu i teraz”. Obserwacja zawodów i ich analiza umożliwia dostosowanie treningu do wymagań zawodów. Rozwój, a nie wynik. Nie myślimy o wynikach tylko o tym, aby opanować wszystkie techniki.

Dla dzieci największą motywacją jest postęp. Ważne, że uczymy nie tylko spraw związanych z tenisem, ale też dotyczących wielu aspektów życiowych. Cieszy wyszkolenie techniczne, poziom techniki wśród dzieci z programu FUNdamenty. Ważne, że poprzez telekonferencje jesteśmy w stałym kontakcie ze szkółkami FUNdamentów z całego kraju. W klubie LKTS Luvena Luboń mamy w 100% FUNdamentowy system szkolenia. Tworzymy fantastyczny zespół życzliwych, otwartych, ambitnych ludzi wspierających się i uczących się od siebie nawzajem. Chcemy, aby naszą pracę wypełniała refleksja nad treningiem, nad sobą, nad współpracą z innymi – co przyczynia się do mądrego rozwoju każdego z nas. Uczymy zawodników jak kontrolować emocje, jak wchodzić w stan optymalnej gotowości do gry, na czym się koncentrować. Staramy się stworzyć sieć szkółek FUNdamentów w Wielkopolsce.
 
Założeniem programu FUNdamenty jest całoroczne szkolenie trenerów poprzez cykl warsztatów, telekonferencji, studiowanie materiałów szkoleniowych, tworzenie nowych szkółek oraz wspólne akcje szkoleniowe (warsztaty, konsultacje i obozy) z udziałem zarówno trenerów oraz młodych adeptów tenisa stołowego. Zapraszamy.

Piotr Ciszak

Zdjęcia: Lucyna Dąbrowska