14-16 października 2016 w Czechowicach- Dziedzicach odbyły się Warsztaty FUNdamenty 0 “Trening fizyczny dla tenisistów stołowych”. Oto garść przemyśleń po szkoleniu.

„Zostaję z wieloma cennymi informacjami, które muszę poukładać sobie w głowie, muszę ochłonąć i na spokojnie zacząć budować plan.”

„Jestem zaskoczony. Po FUNdamentach 1 i 2, gdzie uzyskałem wiedzę jak wszystko można robić lepiej, inaczej, wydawało mi się, że trening fizyczny to będzie tylko uzupełnienie, a tu kolejne takie przytłoczenie ogromem wiedzy. Trzeba to przepracować, wiele przerobić, by trening fizyczny był taki, jakiego sobie życzymy”.

„Nie żałuję, że wziąłem udział w tych warsztatach, a może nawet żałuję, że wziąłem udział tak późno.”

„Jak zwykle ogrom wiedzy, którą muszę sobie jeszcze prześledzić, przyswoić. To co zobaczyliśmy tutaj, a to co robiliśmy dotąd, to dwie różne bajki”.

„Jak opracujemy taki plan treningu fizycznego dla każdego dziecka to dużo łatwiejsza będzie później praca. Jak dzieci nauczą się tych ćwiczeń to będą efekty”.

„Myślę, że jestem w stanie wpleść dodatkowo 15- 20 min. treningu fizycznego w każdy trening tenisa stołowego. Wiem, że dzieci bardzo to lubią, lubią się zmęczyć fizycznie”.

„Myślę, że to jest ważne ogniwo w szkoleniu dzieci. Jeśli poszerzymy grupę trenerów, która brała udział w tym szkoleniu to inaczej będziemy rozmawiać na obozach, możemy podnieść jakość pracy”.

„Narzędziem do pogłębiania tego co robimy na warsztatach są telekonferencje. Są one kontynuacją warsztatów”.

„Myślę, że warsztat jest kolejnym krokiem żebyśmy byli kompetentni w każdym aspekcie treningu i żebyśmy dobrze robili to co robimy”.

„Jeśli chodzi o trening zwinności to mam pewien obraz w głowie i pewną myśl szkoleniową, teraz muszę to poukładać.”

„Imitacja jest uniwersalnym sposobem nie tylko do doskonalenia techniki ale bardzo istotna w treningu fizycznym.”

„Mój wniosek jest taki, że treningu fizycznego powinno być więcej.”

„Teraz widzę, że imitacje, które robimy na co dzień, można robić w różnych wersjach na zwinność, szybkość, wytrzymałość. Robimy na pracę nóg, technikę, ale za mało jest tych akcentów na trening fizyczny.”

„Cała zwinność ukierunkowana dotyczy techniki, to jest też trening techniczny. Zasady dotyczące nauczania zwinności to są zasady nauczania techniki gry.”

„Skoro tenis stołowy uprawia się w sali, to trening fizyczny (ile się da) trzeba prowadzić na zewnątrz np. imitacje można ćwiczyć na boisku.”

„Jeśli ktoś gra atak szybki a ktoś inny atak topspinowy, to dla nich musi być różny trening ukierunkowany, nawet trening ogólny może być zróżnicowany dla różnych osób (np. wytrzymałość dla obrońców)”

„Na obozach robimy testy, widzimy jakie ktoś ma wyniki i od lat mamy informacje, możemy je porównywać, dzięki temu możemy robić lepsze indywidualne plany treningowe dla poszczególnych osób.”

Zdjęcie z obozu w Limanowej I turnus 2016 r.