Drugi turnus obozu ITS w Limanowej 15-25 lipca 2017.

Za sobą mam 13 obóz Integralnego Tenisa Stołowego, a przede mną 14. Miniony sezon był bardzo udany jeśli chodzi o dalszy rozwój trenerski: udział w Telekonferencjach dwa razy w tygodniu przez większość sezonu oraz szkolenia z cyklu FUNdamenty 0 i Fundamenty 4 – odpowiednio dotyczące przygotowania fizycznego i organizacji szkolenia. Były to dla mnie bardzo ciekawe warsztaty, które w sposób znaczący wzbogaciły moją wiedzę na temat szkolenia.

Myślę, że wiedza zdobyta podczas warsztatów, ale również i podczas cotygodniowych telekonferencji, pozwoliła mi na szersze spojrzenie na wieloletni proces szkolenia dzieci i młodzieży. Codzienna praca była świetną okazją, żeby “szlifować” swoje umiejętności, a największy test jakości pracy i wykorzystania wiedzy w praktyce doświadczam na obozach.

Przed każdymi zajęciami odbywa się prezentacja multimedialna tematu treningu, jak poszczególne elementy ćwiczone na zajęciach wykonują mistrzowie –najlepsi tenisiści na świecie.

Według mnie jest to bardzo ważna część treningu – wyznaczenie celów realizowanych na jednostce treningowej – ponieważ zwiększa to świadomość zarówno zawodnika jak i trenera, co pozwala osiągnąć lepsze rezultaty szkoleniowe. Wiedza przekazywana przez Trenera Jerzego Grycana oraz wymiana doświadczeń i pomysłów z pozostałymi trenerami, dała mi możliwość zrobienia kolejnego kroku jako trenerowi tenisa stołowego. Cieszy wzrost motywacji dzieci, spora grupa trenowała nawet 3 razy dziennie ! Ambitna postawa sprawiła, że postęp był widoczny z dnia na dzień. Grupa treningowa podczas obozu w Limanowej wykazała duże zaangażowanie, a dobre oceny na podsumowaniu treningu były realną oceną sytuacji. Ćwiczyli zawodnicy, którzy chcą trenować i rozwijać umiejętności gry w tenisa stołowego. Tutaj na obozie nie było zmarnowanego czasu. Wyjeżdżam z poczuciem dobrze wykonanego zadania. Wcześniejsze doświadczenia trenerskie pozwoliły mi efektywniej pracować z przedstawicielką stylu gry kombi-ataku topspinowego. Mam energię do dalszej pracy. Wiem, że mogę sporo poprawić, dlatego nie mogę się doczekać obozu w Luboniu. Programu FUNdamenty – od marzenia do Mistrzostwa jest dla mnie ciągłą inspiracją i wzbogaca mój warsztat trenerski. Według mnie program FUNdamenty jest szansą na wprowadzenie w Polsce pewnego porządku, że na etapie Fundamentów 1 muszą być zrobione pewne rzeczy, na etapie FUNdamentów 2 i 3- kolejne.

Cenię sobie opracowywanie “rocznych planów szkolenia”, wyjechałem z obozu ze swoim indywidualnym planem szkolenia dla zawodników LKTS Luvena Luboń (zawierającym wszystkie aspekty profesjonalnego przygotowania zawodnika).

Dziękuję Wszystkim  za ogromną pracę, którą wykonaliśmy, za bardzo dobrą współpracę wszystkich, którzy uczestniczyli w tym obozie.

                                            Piotr Ciszak

Zdjęcia: Bogdan Pakuła. Bardzo dziękujemy za piękne zdjęcia!