Moja praca na obozach FUNdamentów była zawsze cenną lekcją. Każdy obóz ma swoją specyfikę i nigdy nie można przewidzieć co się wydarzy. Podobnie jak podczas gry, ważne jest dostosowanie do rzeczy, które są nieprzewidywalne.

Doświadczenia i nauki na obozach procentują później w sezonie. Cenię sobie wymianę doświadczeń z innymi trenerami podczas obozu.  Nasze rozmowy na tematy szkoleniowe są dla mnie bardzo ważne. W programie FUNdamenty stale podkreślamy znaczenie stałego doskonalenia i rozwijania siebie, dotyczy to zarówno dzieci jak i trenerów. Wydaje mi się, że ważnym motywem do dalszego treningu jest poczucie postępu. Dzieci w swoich wypowiedziach podkreślają postęp w swojej grze niemal z treningu na trening. Dobra i miła atmosfera panująca na obozach może zachęcać do przyjazdu na kolejne akcje szkoleniowe. Dzieci i młodzież cenią sobie edukacyjne wycieczki. Kontakt z przyrodą pomaga się zrelaksować.

Wyjechałem z obozu z wieloma przemyśleniami. Moimi wnioskami na przyszłość są:

  • potrzeba rozwijania u zawodników świadomości taktycznej;
  • potrzeba stosowania kilku podstawowych zasad związanych z jakością techniki;
  • potrzeba rozwijania zmienności w grze, co także może wpłynąć na poprawę umiejętności dostosowania się;
  • w swoim nowym planie rocznym chcę znaleźć odpowiednie proporcje między treningiem technicznym i treningiem taktycznym;
  • moim wyzwaniem jest dalszy rozwój jak najbardziej wzorcowego demonstrowania zawodnikom różnych technik gry zarówno uchwytem dłoniowym jak i piórkowym;
  • chciałbym rozwinąć swoją pewność przekazywaniu wiedzy na temat innych stylów gry niż ten którym grałem sam;
  • planuję w nowym sezonie w swoim treningu zmienić proporcję między treningiem ataku-kontrataku a innymi fragmentami gry, na korzyść serwisu, odbioru, przebicia i obrony itp.

Z niecierpliwością czekam na warsztaty FUNdamenty 5 związane z taktyką. Mam nadzieję, że będzie to bardzo cenna lekcja, która podniesie na wyższy poziom jakość naszych treningów.

Dziękuję Wszystkim za ogromną pracę, którą wykonaliście, za bardzo dobrą współpracę wszystkich, którzy uczestniczyli w tym obozie.

Serdecznie Pozdrawiam
Piotr Ciszak
www.wzts.pl