W Czechowicach-Dziedzicach odbyły się pierwsze warsztataty FUNdamenty 5 dotyczące taktyki gry i strategii taktycznych w różnych stylach gry.

„Po kilku latach pracy z dziećmi udało nam się doprowadzić do utworzenia w klubie tzw. „małego świata”, czyli grup treningowych, w których znajdują się zawodnicy o różnych stylach gry np. grający uchwytem europejskim, piórkowym w różnych odmianach, zawodnicy ataku szybkiego, kombi – ataku, ataku topspinowego obustronnego i jednostronnego, leworęczni. Równocześnie z rozwojem zawodników w różnych stylach gry wzrosły wymagania dotyczące treningu taktycznego dla wszystkich stylów. Szkolenie dało nam ogromną dawkę wiedzy o strategiach taktycznych – jak wygrywać akcje w różnych fragmentach gry i  przeciwko zawodnikom różnych stylów np. jak grać serw – atak przeciwko kombi atakowi, a jak przeciwko atakowi szybkiemu. Wszystkie moduły poparte szczegółową analizą wideo aktualnej czołówki światowej. Bardzo cennym doświadczeniem dla naszych trenerów była analiza niemal wszystkich zawodników klubu w celu możliwie wczesnego określenia predyspozycji do doboru stylu gry. Pod uwagę braliśmy testy sprawności fizycznej, typ budowy ciała, cechy mentalne, technikę gry i inne. W oparciu o taką analizę powstały hipotezy, jaki styl będzie odpowiedni dla naszych dzieci w wieku nawet 7 lat! Ogromne wrażenie zrobiły na nas analizy statystyczne gier zawodników czołówki światowej, które obalają wiele mitów krążących w tenisie stołowym

Wiedza zdobyta na tych warsztatach będzie miała ogromny wpływ na planowanie naszego procesu treningowego, podobnie jak to miało miejsce rok temu po warsztatach dotyczących treningu fizycznego w nowoczesnym tenisie stołowym”.

                                                                                     Tomasz Szary 

zdjęcia: Tomasz Szary