16-17 lutego 2019 w Więcławicach Starych pod Krakowem odbyło się szkolenie dla trenerów FUNdamenty 0 – trening fizyczny w tenisie stołowym.

Wypowiedzi uczestników:

Joanna: „Wiem, że nic nie wiem”, ja się dopiero uczę, nie mam doświadczenia jako trenerka, ale jest to nowa wiedza, którą zdobyłam w ciągu tych dwóch dni. Mam dosyć wygórowane ambicje i zauważyłam, że chciałabym wszystko naraz przekazać dzieciom, ale powinnam nieco wyhamować tempo. Mam taką refleksję, że lepiej skupić się na dokładności niż na ilości, iść na jakość. W treningu fizycznym potrzebna jest duża różnorodność,  zwracanie uwagi na trening ogólny, ukierunkowany i specjalny. Rolą trenera jest wyszkolenie zawodnika, który będzie odporny na wszystko i ważne jest  dostosowanie ćwiczeń do stylu gry. Wracam z dużą motywacją do działania. Najbliższy trening fizyczny będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do tej pory.

Krzysztof:  Najważniejsze jest takie systemowe podejście, żeby coś zaplanować, wyznaczyć cel, później używając jakiś środków to zrealizować. Myślę by zaplanować tak trening fizyczny by raz w tygodniu ćwiczyć siłę , innym razem szybkość, zwinność i koordynację, i dobrać  odpowiednie do tego ćwiczenia. W kontekście mojej aplikacji, którą planuję zrobić, żeby zaplanować takie ćwiczenia i takie dać opisy do tych ćwiczeń, żeby one pozwalały trenerom realizować konkretne cele (a nie na zasadzie radosnego podejścia „dziś mamy trening fizyczny, to macie tu piłkę i kopcie”). Generalnie mam większy obraz tego wszystkiego w głowie i to jest taka korzyść.

Marek:   Dla mnie te FUNdamenty 0 są uzupełnieniem FUNdamentów 1, bo pokazały mi jak trzeba w całym cyklu kalendarzowym pracować nad wszystkimi partiami mięśni rąk, obręczy barkowej, nóg, i że to jest podzielone na pewne etapy. Dziś powiedziałeś o umiejętności szkolenia dzieci, nie wiedziałem, że zakwaszenie mięśni może powodować zaburzenia wzrostu u dzieci, to są tajniki, które w literaturze sportowej raczej nie są opisane. To jest istotna informacja, bo trzeba umieć do pewnej kategorii wiekowej dobrać jednostki treningowe. Tu mieliśmy pokazane dokładnie jak ten plan treningowy fizyczny, statyczny i dynamiczny przeprowadzić, jak go rozwijać i w jakim okresie. Istotne żeby nie przeciążyć organizmu, a tu jest wszystko pogrupowane i jest to istotną częścią przygotowania do późniejszego treningu specjalistycznego. To też pokazuje jak się zazębiają te FUNdamenty. Ja zrobiłem dopiero F 1 i F O i zauważyłem, że to jest doświadczenie wynikłe z Twojej wieloletniej działalności, wszystko jest systemowo dopieszczone, jest jakaś myśl przewodnia, wszystko poukładane jak dokumentacja w segregatorze i z jakiś planem. Tak to odbieram.

Magdalena: Warsztaty pozwoliły mi usystematyzować wiedzę. Przedstawione filmy, pomysły są gotową receptą na to, co można wykorzystać w treningu codziennym. Bardzo ważne wydaje mi się (to co dowiedzieliśmy się) jak w planie rocznym wykorzystać, ułożyć te treningi szybkości, zwinności, mocy i jak to wpleść w trening. Jak zaplanować pracę (biorąc pod uwagę okresy: przygotowawczy, startowy, przejściowy) żeby była perspektywiczna.

Piotr: Najważniejszą rzeczą jest to usystematyzowanie o czym mówiła Magda, a drugą – to co mówił kolega o tym zakwaszeniu (też nie wiedziałem). Wiedziałem, że pewnych ćwiczeń siłowych nie robi się małym dzieciom, ale to szkolenie uzmysławia, że muszą być odpowiednie ćwiczenia na odpowiednim etapie życia, żeby nie zrobić krzywdy, trzeba na pewne rzeczy zwracać uwagę. Ja się zastanawiam nad tym, czy w przypadku mniejszej ilości czasu można robić ćwiczenia na wiele piłek, bo one też spełniają warunki treningu fizycznego (zwinność, sprawność).

Jerzy: Udało nam się poruszyć najważniejsze rzeczy. W treningu fizycznym, tak jak w innych elementach treningu, musi być priorytet. Macie wskazane główne kierunki. Przepracowaliśmy lekcje treningowe reprezentacyjne dla różnych okresów cyklu rocznego. W kolejnych krokach jeszcze pomyślcie i pracujcie dalej nad kolejnymi szczegółowymi lekcjami. Studiujcie materiały, które otrzymaliście i otrzymacie. Jest wiele zagadnień, wiele aspektów do dalszej pracy. Ważne żeby trener rozwijał trenerskie umiejętności planowania, analizowania. Zróbcie jako zadanie domowe plan treningu fizycznego (w kolorach) – tu trening zwinności i szybkości, tu mocy, wytrzymałości ogólnej, specjalnej, ukierunkowanej i poukładajcie dalej to, jak mogłoby to wyglądać w cyklu rocznym, najlepiej zrobić to na gorąco. Studiujcie wskazane materiały. Konsultujcie. Wdrażajcie do praktyki zdobytą tu wiedzę. Krok po kroku. Napisz swoje refleksje na stronę integralnego tenisa stołowego. Pamiętajcie, że mamy zasadę, że można zawsze uczestniczyć w kolejnych szkoleniach FUNdamenty 0 bez kosztów za szkolenie. My to nazywamy „odświeżaniem’, tak jak Tomek, który właśnie ‘odświeżał’ warsztat F0.