Integralna wizja. Integralna koncepcja rozwoju w tenisie stołowym prezentuje całe spektrum możliwości rozwoju zawodnika, trenera czy lidera organizacji. Wskazuje na różnorodność aspektów rozwoju poziomego (ciała, umysłu, organizacji, kultury) czy pionowego (od egocentryzmu, poprzez etnocentryzm, światocentryzm, aż do wyższych poziomów ze świadomością ‘Jednego Smaku’ włącznie)… Chiński tenis stołowy, ze swoim doświadczeniem wyszkolenia ponad 100 mistrzów świata i olimpijskich, powinien mieć szczególne miejsce przy rozwijaniu integralnej wizji szkolenia w tenisie stolowym…

Rozwój osobisty. Rozwój organizacji związanych ze szkoleniem sportowym jest związany z osobistym rozwojem ludzi. Na przykład funkcjonując na poziomie świadomości ‘jaskiniowca’, będę mógł stworzyć jedynie organizacje na poziomie ‘jaskiniowym’, nawet jeśli mam do dyspozycji komputer lub inne, stworzone przez innych, nowoczesne narzędzia. Wykorzystam wtedy komputer jedynie dla swoich ‘jaskiniowych’ celów… Rozwój tenisa stołowego w kraju czy w klubie jest związany z naszym osobistym rozwojem. Nasz rozwój osobisty wyznacza poziom organizacji na jaki stworzyć nas stać. Rozwój osobisty wymaga między innymi stałej gotowości do uczenia się. Uczenie się od aktualnie najlepszych wydaje się być szczególnie mądrym rozwiązaniem każdego myślącego człowieka…

Pekin 2008. Pekin 2008 to nasza kolejna lekcja i okazja!  Ostatnio miałem szczęście przez ponad miesiąc współpracować z czołowymi chińskimi trenerami, przeprowadzić z nimi wiele rozmów, oglądać mecze z Igrzysk, słychać komentarzy dziennikarzy, ekspertów i zawodników w CCTV, czytać artykuły w prasie internetowej … Te i inne swoje doświadczenia pragnę wykorzystać do podzielenia się kilkoma osobistymi przemyśleniami na temat naszego tenisa stołowego i sportu. Zapraszam Cię do wspólnej refleksji jak budować ‘nieco bardziej integralny tenis stołowy’ w zakresie swoich możliwości?

Problematyka. Zastanówmy się… Jakie są wymagania współczesnego tenisa stołowego? Jaki jest chiński system szkolenia? Co wnoszą Chińczycy do światowego systemu szkolenia? Czego możemy uczyć się od Chińczyków? A co robimy lepiej? Lub co jest robione lepiej gdzieś indziej? Jakie są najnowsze doświadczenia po Pekinie 2008? Co wynika z występu polskiej i europejskiej reprezentacji? Gdzie jest tenis stołowy po Pekinie 2008? Co z tego doświadczenia mogę wdrożyć w swoim treningu, szkoleniu i zarządzaniu dla ich udoskonalenia?

Chińska dominacja. Igrzyska w Pekinie wykazały zwiększenie się różnicy między chińskim tenisem stołowym, a resztą świata. Przy okazji artykułu o warsztacie integralnego rozwoju w Starbieninie pozwoliłem sobie na kilka ogólnych uwag na temat tenisa stołowego w Chinach i paru ogólnych uwarunkowaniach tej dominacji: „Tenis stołowy jest tutaj wszędzie, to narodowy sport Chińczyków, jest w polityce, mediach, szkołach, nauce, miejskim transporcie i reklamach… Tenis stołowy to najdoskonalej rozwinięty sport, od lat pełen różnych systemowych rozwiązań w ramach ‘niebieskiej’ organizacji społecznej. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczęli stosować ‘pingpongową technologię’ do innych sportów (Ministerstwo Sportu w Chinach od lat jest rządzone przez strategów tenisa stołowego) to deklasują wszystkich w przybliżeniu we wszystkim… Takiej dominacji jednego kraju prawdopodobnie nie zna historia sportu. Aż takiej dominacji w tenisie stołowym jeszcze nigdy nie było…”.

 

1998. Z reprezentacja Australii. Trzeci od lewej Minister Sportu Chin – pan Xu Yinsheng

Systemowy trening. Zawsze kiedy rozmawiasz na temat treningu w Chinach lub kiedy stajesz z trenerem na zbiórce, gdy omawia zadania do wykonania, to wypływa temat ‘systemowego’ treningu – uwzględniającego wszystkie ważne elementy treningu poukładane w odpowiednich proporcjach. Dochodzimy wtedy do wniosku (tak jak na przykład moja rozmówczyni z JiNan, czołowa od wielu lat zawodniczka Bundesligi), że ‘w Niemczech nie ma systemowego treningu, dlatego tu przyjeżdzamy z synem, który gra w reprezentacji Niemiec, aby mieć pełny trening’. To samo dotyczy oczywiście całej Europy, i jej ‘niesystemowego’ (?), ‘nieracjonalnego'(?) treningu. A gdyby tak sobie zadać pytanie: ‘na czym polega systemowy trening w tenisie stołowym’?…