Warsztaty szkoleniowe w Korei Południowej

W grudniu 2009 wraz z Leszkiem Kucharskim przeprowadziliśmy dwa trzydniowe szkolenia dla trenerów Korei Południowej…

W pa?dzierniku 2009 Leszek Kucharski dostał propozycję poprowadzenia, wraz z dobraną przez siebie osobą, szkolenia dla Koreańskiego Związku Tenisa Stołowego. Koreańczycy zaproponowali to kilku byłym wybitnym zawodnikom z krajów europejskich, którzy zostali trenerami Kadr Narodowych. Po uzyskaniu programów mieli dokonać wyboru. Leszek  zadzwonił do mnie i zaproponował mi współpracę na ewentualnie wybranym przez Koreańczyków szkoleniu…

Przygotowałem propozycję programu szkolenia uwzględniającego wszystkie integralnie istotne elementy. Wysłaliśmy go do Koreańskiego Związku. Po kilku dniach Koreańczycy zaakceptowali program, ustaliliśmy warunki, terminy itp. 

Przygotowując się do szkolenia przeprowadziłem kilkugodzinny wywiad z Leszkiem. W przygotowanej prezentacji każdy element szkolenia zawierał ‚z doświadczeń Leszka Kucharskiego (jako zawodnika, i jako trenera)’. Leszek miał, według naszego założenia być skupiony na najważniejszej części szkolenia – technice gry uchwytem europejskim, ja miałem zadbać o całą (integralną) otoczkę… 

Szkolenia odbyły się w Uzdrowisku La Vie D’or, około 100 km od Seulu. W każdym szkoleniu uczestniczyło po około 100 trenerów.  Uczestniczyły w nich władze ich Związku, trenerzy, działacze, sędziowie i zawodnicy. Uczestniczyli w nim trenerzy Kadry, między innymi Kim Taek Soo. Tłumaczem był jeden z Dyrektorów ITTF (?wiatowej Federacji) pan Park Do Cheon. W obu szkoleniach uczestniczył wiceprezes KZTS, pan Kim Choong Yong.

Każdy uczestnik szkolenia wypełnił ankietę oceniającą szkolenie. Pan Min Byoung Il, Dyrektor of spraw zagranicznych KZTS, pisze o tym m.in.: „Thank you again for your utmost devotion to our workshop. Every participants satisfied with your lecture. And they hope to have more mental training course and more personal training”. („Dziękuję, jeszcze raz za Wasze ogromne poświęcenie. Wszyscy uczestnicy są bardzo usatysfakcjonowani. I mają nadzieję na więcej treningu mentalnego oraz osobistego coachingu”.

Jednym z uczestników zajęć z treningu mentalnego była pani profesor psychologii z Uniwersytetu w Seulu. Ujawniła się w trakcie zajęć wyrażajac swoje uznanie i podziękowanie za zajęcia. Poświęciła około 10 minut dla podzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Dziękując nam, wyraziła wraz z władzami KZTS, zainteresowanie tłumaczeniem książki „Integralny Tenis Stołowy” na język koreański.

Ta współpraca w Korei to przykład synergii. Wraz z Leszkiem Kucharskim podziękowaliśmy sobie za dobrą współpracę. Obaj stwierdziliśmy, że razem osiągnęliśmy coś, czego nie udałoby się uzyskać każdemu osobno. Dziękuję Leszek!